تست هوش دادین تا حالا ؟ :) نمره هوشتون چنده ؟ | مرکز تست هوش

آزمون IQ یک انرزیابی روانشناختی از "فاکتور هوش" (IQ) فرد است.

تست هوش
۶۱۴

تست هوش

تست هوش کودک به چه شیوه ای انجام می شود؟

آزمون IQ یک اندازه روانشناختی از “فاکتور هوش” (IQ) فرد است.هوشبهر، یا IQ، یک ساختار نظری است که توسط روانشناسان در آزمایشات استاندارد شده به عنوان وسیله ای برای توصیف سطح هوش استفاده می شود. در آزمون معمول  مقیاس هوش بزرگسالان وکسلر (WAIS) – میانگین نمره 100 است؛ حدود 95 درصد نمرات IQ بین 70 تا 130 دارند. مهم است که توجه داشته باشیم که IQ یک نمره واقعی نیست – بلکه به سادگی یک ساختار فلسفی است که روانشناسان برای توصیف زیر مجموعه ای از عملکرد انسان که  به آن ها در جامعه مدرن به لحاظ ذهنی اهمیت می دهند، ایجاد کرده اند. (به این دلیل، مگر اینکه آزمون IQ به طور خاص برای فرهنگ و یا کشور دیگری ساخته شده باشد

آزمون های IQ شامل اندازه گیری دو جزء اولیه – کلامی و عملکردی است. از آن جا که بخش عملکردی آزمون IQ نیاز به جابجایی فیزیکی از اشیاء در مقابل تست روانشناسی دارد، یک آزمون قانونی IQ را نمی توان به صورت آنلاین انجام داد. تمام تست های IQ که به طور آنلاین مشاهده می کنید، نامعتبر هستند – هیچ کدام از آن ها بر اساس آزمون های IQ در سطح واقعی نیستند. هنگامی که یک آزمون IQ برگزار می شود، سه نمره اولیه بدست می آید – IQ کلامی، IQ عملکردی و IQ مقیاسکامل . IQ مقیاس کامل همان چیزی است که معمولا توسط افراد عامه به عنوان «نمره IQ» شناخته می شود. اکثر افراد در آزمون های IQ در یک جز بهتر عمل می کنند (یکی از آنها دارای قدرت کلامی یا عملکردی است).

تست هوش
تست هوش

چگونه نمرات کلامی و عملکردی تست هوش بدست می آید؟

این دو بخش تست هوش که به خرده مقیاس هایی تقسیم می شوند، هر کدام یک جزء متفاوت IQ را اندازه گیری می کنند.

مقیاس کلامی

 • اطلاعات: 29 سوال – اندازه گیری دانش عمومی.
 • فاصله ارقام : موضوع ها مجموعه ای از ارقام را برای تکرار در ابتدا و سپس به  رو به عقب. این یک تست از یادآوری فوری شنوایی و جلوگیری از حواس پرتی است.
 • واژگان: تعریف 35 کلمه.
 • اندازه گیری دانش آشکار کلمه.این کاملا با مقیاس کامل IQ ارتباط دارد
 • ریاضی: 14 معادله ذهنی محاسباتی مختصر و استدلال عددی را تست می کند.
 • درک: 16 سوال که بر مسائل آگاهی اجتماعی تمرکز می کنند.
 • شباهت ها: سنجش شکل گیری مفهوم. از افراد خواسته می شود که بگویند چگونه دو مورد ظاهرا متفاوت ممکن است در واقع مشابه باشند.

مقیاس عملکردی

 • تکمیل تصویر: 20 عکس کوچک که همه آنها یک جزءاصلی را از دست داده اند.
 • تست توجه به جزئیات خوب.
 • ترتیب تصویر: 10 مجموعه عکس های کوچک، جایی که موضوع مورد نیاز است تا آنها را به ترتیب منطقی قرار دهند.
 • طراحی بلوک: شامل قرار دادن مجموعه ای از بلوک های با هم برای مطابقت با الگوهای کارت.
 • علامت عدد: شامل کپی یک الگوی کدگذاری است.
 • سخات شی: چهار پازل کوچک که باید در جای خود قرار داده شوند. 

شما نمی توانید عملکرد خود را در یک تست هوش «جعل کنید». یا شما توانایی هایی برای آن خرده مقیاس تست هوش دارید و یا از عهده ی آ« بر نمی آیید. هر خرده مقیاس با سوالات و یاچالش های آسان شروع می شود و با هر سوال و یا مشکل پی در پی به طور مداوم مشکل تر می شود. فقط نابغه ها (کسانی که نمره بالاتر از 130 در IQ  مقیاسجامع) قادر به پاسخ به تمام سوالات مقیاس و یا حل تمام مشکلات آن هستند. افرادی که معمولا بین 70 تا 130 نمره می گیرند در محدوده طبیعی عملکرد IQ قرار دارند، در حالی که 100  میانگین نظری است. کسانی که نمره 130 و بالاتر را به میزان قابل توجهی نسبت به میانگین افراد، کسب می کنند، و کسانی که نمره 70 و کمتر از آنها به طور متوسط کمتر از افراد معمولی هستند، استثنایی است.

تست هوش
تست هوش

آزمایش IQ چگونه محاسبه می شود؟

آزمون IQ شامل تعدادی از وظایف اندازه گیری های مختلفی از اطلاعات شامل حافظه کوتاه مدت، تفکر تحلیلی، توانایی ریاضی و شناخت فضایی است. مانند تمام آزمونهای IQ، ای آژمون تلاش نمی کند میزان اطلاعاتی را که آموخته اید اندازه گیری کند، بلکه توانایی شما برای یادگیری مورد سنجش قرار می گیرد. هنگامی که پاسخ خود را ارائه می دهید، نتایج خود را با افراد سالم مقایسه می کنیم و سپس یک نمره عادی به دست می آوریم. نمره عادی برای افراد بدون پس زمینه  می تواند دشوار باشد. بهتر است که نمره خود را به عنوان یک عدد که نشان دهنده IQ شما در مقایسه با دیگران ارائه کنیم. عادی سازی به این معنی است که میانگین نمره IQ برابر 100 است. به همان میزانی که شما در هر دو طرف این عدد نمره می گیرید، تقریبا همان اندازه غیرقابل پیش بینی IQ شما را تعیین می کند. تنها 2٪ جمعیت دارای IQ بیش از 128 هستند. نیمی از جمعیت دارای نمره IQ بین 85 تا 115 است. (درمان اختلال یادگیری )

چگونه می توان IQ من را بهبود بخشید؟

تا همین اواخر تحقیقات بیشتر نشان داده اند که IQ ما در طول زندگی ما نسبتا ثابت است. یکی از ابعاد آزمون های IQ، چیزی است که به عنوان هوش سیال شناخته می شود. این توانایی شما برای حل مشکلات انتزاعی است که به مهارت و دانش که در گذشته یاد گرفته اید وابسته نیستند. این بخش از هوش شما همیشه ثابت شده است. مهم نیست که مقدار یادگیری یا آموزش شما هوش سیال شما را در طول عمر خود ثابت نگه دارد. مانند بسیاری از جنبه های شناخت ما مجبور به تجدید نظر در این مدل هستیم. تحقیقات جدید بسیاری از دانشمندان در حال حاضر نشان می دهد که با آموزش خاص و هدفمند با ارتقا حافظه کاری ممکن است قادر به ارتقاء هوش سیال باشیم.

همچنین پیشنهاد می کنیم ببینید: بهترین روش های تقویت ذهنی کودک
تست هوش
تست هوش
 • حافظه کاری خود را بهبود دهید: اگر بخواهید  حافظه کاری خود را بهبود ببخشید، بیشترین امید را به بهبود IQ خود خواهید داشت. برای حل مشکلات ما اطلاعات را در حافظه کاری ما نگه می داریم، با نگه داری مقدار بیشتری از اطلاعات شما شانس خود را برای حل مشکل بهبود می دهید. مزایا ی این کار فراتر از نمره IQ بالاتر است.
 • آرام باشید! بسیاری از مشکلاتی که نیاز به خلاقیت دارند در حالت آرامش حل می شوند.
 • خودت را به چالش بکش: یک مغز که با طیف وسیعی از وظایف به چالش کشیده می شود، ارتباطات بهتری را ایجاد می کند. مثل عضله ما می توانیم ذهن خود را با طیف گسترده ای از آموزش بهبود بخشیم.
 • بر روی IQ خود تمرکز نکنید: همانطور که در بالا ذکر شد، نمره IQ شما باقی مانده از زندگی شما را تعیین نمی کند، مهارت های دیگر که می توانند یاد بگیرند بسیار حیاتی هستند. (کلینیک روانشناسی در تهران )
تست هوش
تست هوش

آیا IQ موفقیت را پیش بینی می کند؟

این سوال یک محقق است و هر کسی که یک آزمون IQ را تکمیل می کند از خود سوال خواهد کرد. نمره IQ من چند است؟ تعدادی از مطالعات انجام شده و تجزیه و تحلیل متا برای پاسخ به این سوال بسیار ساده است . تست IQ یک ابزار جالب برای ارزیابی توانایی شما برای تفکر، خلاقیت، مهارت کلامی و دیگر انواع هوش را فراهم می کند، اما برای تمام عواملی که “موفقیت” را تعیین می کنند، حساب نمی شود. به عنوان پیش بینی کننده موفقیت، مهم است که “موفقیت” را تعریف کنیم. در کارهایی که نیاز به انواع آزمون های IQ هوشمند برای اندازه گیری هوش وجود دارد تجزیه و تحلیل دقیق توسط دکتر فرانک اشمیت نشان می دهد که  نمره IQ یک پیش بینی معتبر از عملکرد شغلی است. ( مشاوره خانواده آنلاین )

دکتر وکسلر بر اهمیت اندازه گیری توانایی فرد در اعمال هوش خود تاکید کرد، نه صرفا توانایی فکری آنها. اگر فرد در مقیاس ها ی هوش نمرات خوبی نگیرد آیا باز هم نمره IQ بالا است؟ محققان دانشگاه پنسیلوانیا در سال 2005 تحقیقات خود را در مورد پیش بینی نمرات نهایی سال تحصیلی 8 دانش آموز، نشان دادند. به نظر می رسد که حداقل سطح IQ برای بسیاری از وظایف مورد نیاز است، اما فراتر از یک نقطه خاص، عوامل دیگر مانند توانایی شما برای برقراری ارتباط، حفظ انگیزه و جهت نیز در تعیین موفقیت اهمیت دارند.

نویسنده: سحر احسانی، روانشناس

منبع 

مرکز مشاوره کودک و مادر با انواع تست های هوش مختلف هوش کودک شما را ارزیابی می کند. همچنین در صورت اختلال و بهره ی هوشی پایین راه کارهایی جهت بهبود هوشبهر به شما ارائه می دهد. 
اطلاعات بیشتر و رزرو وقت: 02122636858

مطالب پیشنهادی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.