علت ناخن جویدن کودکان 4،2 و 6 ساله چیست؟ راههای ترک و درمان آن

۹۷

ناخن جویدن کودکان

 

مدتی بود متوجه ناخن جویدن در دختر ۷ ساله‌م شده بودم. اوایل خیلی درگیر این موضوع نبودم و برام مسئله چندان نگران‌کننده‌ای نبود. هر بار که انگشتش رو به سمت دهنش می‌برد، سریعا بهش گوشزد می‌کردم و می‌گفتم این کار رو نکنه. اما به مرور زمان دیدم این عادت در اون داره بیشتر می‌شه. به طوری که کم‌کم این کار براش مثل نفس کشیدن شده بود.

هر ساعت و هر لحظه مشغول جویدن ناخن‌هاش بود. دیگه مسئله داشت جدی می‌شد و نگرانم می‌کرد. شروع کردم به جستجو برای پیدا کردن یک روانشناس خوب که با “کلینیک روانشناسی بوجیکا “آشنا شدم. وقتی دخترم رو پیش یکی از روانشناس‌های کودک این کلینیک بردم، متوجه دلایل ناخن جویدن دخترم شدم. من و همسرم مدتها بود به خاطر مشغله کاری زیاد نمی‌تونستیم خیلی با دخترم سر و کله بزنیم.

از طرفی سختگیری‌های معلمش در مدرسه باعث ایجاد اضطراب زیاد در اون شده بود. کم‌توجهی از طرف من و پدرش و همینطور اضطراب درس‌های مدرسه، باعث شده بود دختر من با جویدن ناخن هاش به نوعی برون‌ریزی کنه. اما خوشبختانه با روش‌های درمانی که درمانگر کلینیک پیشنهاد داد، کم‌کم این عادت رو ترک کرد. درسته که مدتی درگیر این موضوع بودیم و نگرانمون کرده بود، اما خوشحالم که دخترم مشکلات روحی‌ش رو به نحوی بهمون نشون داد.

تربیت جنسی کودک |بهترین مرکز آموزش جنسی کودکان

چه زمانی ناخن جویدن کودکان نگران کننده می شود؟

 

همانطور که گفتیم ناخن جویدن زیاد و شدید، از دلایل استرس و اضطراب خیلی زیاد است؛ بنابراین حتماً باید آن را پیگیری کرد. اما در برخی موارد نیز مشاهده می‌شود که ناخن جویدن به قدری شدید است که موجب زخم شدن و خون‌آلود شدن انگشتان کودک می‌شود. طبیعتاً این قضیه برای کودک دردناک خواهد بود.

همچنین مشاهده موارد دیگری نظیر کندن پوست قسمتی از بدن، دندان قروچه، کندن مژه‌ها و موها و موارد آسیب‌زای این‌چنینی نیاز به پیگیری دارد. در کنار این موارد ممکن است مشاهده کنید که خواب کودک نیز دچار اختلال شده است. همچنین اگر ناخن جویدن به صورت ناگهانی در کودک شما ایجاد و با سرعت زیادی شدت گرفت، حتماً با یک روانشناس کودک صحبت کنید. اما به طور کلی هر عادتی که بیش از حد انجام شود، نیاز به پیگیری خواهد داشت.

شب ادراری کودکان ؛ کنترل و جلوگیری از شب ادراری کودکان

علت های ناخن جویدن در کودکان زیر ۲ سال

 

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم عادت ناخن جویدن کودکان، معمولا بین سنین ۶ تا ۱۸ سال اتفاق می‌افتد. اما گاهی مشاهده می‌شود که کودکان بسیار کم سن و سال‌ نیز این کار را انجام می‌دهند. حتی از کودکان دو ساله و زیر دو سال نیز این کار مشاهده خواهد شد. بدیهی است که کودکان زیر دو سال استرس و اضطراب چندانی ندارند؛ پس عامل استرس در دلایل ایجاد این عادت تقریباً رد می‌شود. اما یکی از اصلی‌ترین دلایل در ناخن جویدن کودکان زیر دو سال، تقلید از کودکان دیگر است.

همچنین به دلیل اینکه کودکان در این سن از ناخن گرفتن با ناخن‌گیر می‌ترسند و از آن فرار می‌کنند، این موضوع نیز می‌تواند به ناخن جویدن منجر شود. یکی دیگر از دلایلی که در کودکان سنین پایین منجر به جویدن ناخن می‌شود، عوامل وراثتی است. همچنین بیش فعال بودن کودک نیز می‌تواند زمینه‌ساز بروز این عادت شود. در کودکان سنین بسیار پایین نیز باید عادت جویدن ناخن برطرف شود؛ زیرا این کار به دندان‌های او آسیب وارد کرده و در سنین بالاتر نیاز به ترمیم دندان خواهد داشت.

 

ناخن جویدن کودک
ناخن جویدن کودکان

چگونه استرس موجب ناخن جویدن کودکان می شود؟

 

گفتیم یکی از دلایل اصلی ناخن جویدن کودکان، استرس و اضطراب زیاد است. همچنین اشاره کردیم که از جمله دلایل ایجاد استرس در کودکان، درس و سخت‌گیری‌های موجود در مدرسه و همچنین بی‌توجهی از طرف والدین است. اما استرس در کودکان دلایل بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد که در ادامه به 8 مورد از دلایل  آنها می‌پردازیم؛

●        زندگی در یک خانواده پرتنش که مدام میان اعضای خانواده درگیری وجود دارد

●        مرگ یکی از اعضای خانواده و یا نزدیکان که کودک به او علاقه زیادی داشته است

●        طلاق والدین

●        ورود و نقل مکان به محل جدید از جمله مدرسه، خانه  و یا شهر جدید

●        مورد آزار قرار گرفتن توسط همکلاسی‌ها یا کودکان دیگر

●        اعمال تنبیه و مجازات به‌خصوص اگر شدید و ناعادلانه باشد

●        اعمال فشار بر روی کودک برای داشتن عملکرد بهتر در درس، ورزش، هنر و …

●        مورد تمسخر قرار گرفتن توسط والدین، خواهر و برادر و یا همکلاسی‌ها

این موارد و بسیاری از موارد دیگر، جزء شایع‌ترین علل ایجاد استرس در کودکان هستند؛ بنابراین در صورتی که بتوانید علت ایجاد استرس در کودک را بیابید، نصف راه درمان را رفته‌اید.  چرا که بخش عمده‌ای از کار در دستان شما است. در صورت برطرف کردن عامل استرس‌زا، به مرور زمان عادت ناخن جویدن کودک نیز برطرف خواهد شد.

کودک لجباز ؛ علت لجبازی و نحوه ی برخورد کردن با او

سخن پایانی

 

والدین در طول مسیر رشد و شکوفایی فرزندان خود، با مسائل و چالش‌های زیادی مواجه خواهند شد. اما نکته مهم این است که برای مقابله با این چالش‌ها باید از راه درست وارد شویم. ناخن جویدن کودکان نیز یکی از همین چالش‌ها است و بسیاری از والدین با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

اما متاسفانه برخی از والدین با عدم آگاهی و استفاده از روش‌های ناکارآمد و بعضاً مخرب، وضعیت را بدتر می‌کنند. بهره‌گیری از یک مشاور و راهکارهای پیشنهاد شده توسط یک روانشناس، کمک می‌کند که این مسیر را زودتر و بدون آسیب کمتر به پایان ببرید. “کلینیک روانشناسی بوجیکا” با بهره‌گیری از روانشناس‌های حوزه‌های مختلف از جمله حوزه کودک، می‌تواند یاری‌گر شما در این مسیر باشد.

 

 

مقالات مرتبط:

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.