روانشناس کودک کارش چیه و چه کمکی می کنه؟ | بهترین مشاور کودک در تهران

روانشناسان کودک، کودکان و نوجوانان را ارزیابی و درمان می کنند

بهترین روانشناس کودک
۱,۴۷۶

روانشناس کودک

بهترین روانشناس کودک چه ویژگی هایی دارد؟

 

این یک کلیشه قدیمی است، اما هنوز هم درست به نظر می رسد: پدر و مادر برای تربیت فرزند خود نیاز به دستورالعمل هایی دارند. تربیت فرزند می تواند دشوار باشد به ویژه زمانی که نگرانی های بی شماری، مثل رفتار، نیاز ها و فریادهای یک کودک، و به طور ناگهانی دو برابر شده می توان گفت  این رفتار ها تبدیل به یک مشکل قطعی شده است. هنگامی که با چشم انداز مشاوره یک روانشناس کودک روبرو می شوید، والدین به احتمال زیاد با دو ترس مواجه می شوند – یکی، که آنها مرتکب رفتارهای فراوانی می شوند که ممکن است طبیعی باشد. و از سوی دیگر، که آنها مسائل مربوط به فرزند خود را به اندازه کافی بزرگ نمی کنند.

این مقاله تلاش خواهد کرد تا برخی از اختلالاتی را که بر کودک تاثیر می گذارد، و نیز برخی از علائم و نشانه های مربوط به آن را بررسی کند. در کنار احتیاط، همیشه توصیه می شودبه دیدن یک روانشناس کودک بروید. مزایای دیدن یک روانشناس کودک در مورد فرزند شما که ممکن است یک اختلال داشته باشد ، به مراتب بیش از اشکال دیدن یک روانشناس است در صورتی که فرزند شما اختلالی نداشته باشد. با مزالعه این مقاله شما موتجه خواهید شد چه زمانی باید به دنبال بهترین روانشناس کودکباشید و مشکلات کودک خود را با او مطرح کنید.

بهترین روانشناس کودک
روانشناس کودک

رفتار غیر معمول کودک

اختلالات متداول دوران کودکی شامل اختلالات اضطرابی است که ممکن است اضطراب جدایی یا PTSD در مورد یک حادثه تروماتیک در زندگی کودک باشد. اختلالات خوردن، مانند امتناع از خوردن غذا یا اجبار برای خوردن مواد غیر خوراکی؛ enureis یا شب ادراری؛ افسردگی و بسیاری موارد دیگر باید با روانشناس کودک مطرح شوند. علاوه بر این، اختلالات رشدی مانند اوتیسم و ADD / ADHD نسبتا رایج هستند. کودک باید توسط یک روانشناس حرفه ای ارزیابی و تشخیص انجام شود، در این صورت یک طرح درمان می تواند شامل تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی، مشاوره، هنر درمانی ، گفتار درمانی یا سایر روش های درمان مناسب برای کودک باشد.

با اوتیسم در کودکان بیشتر آشنا شوید!

روانشناسان کودک چه کاری انجام می دهند و چگونه می توان بهترین روانشناس کودک را انتخاب کرد؟

روانشناسان کودک، کودکان و نوجوانان را ارزیابی و درمان می کنند. آنها به کودکان کمک می کنند تا با استرس هایی مانند طلاق، مرگ و انتقال خانواده یا مدرسه مواجه شوند. مراجعان آن ها ممکن است شامل کودکان با انواع مسائل مربوط به رشد، از اختلال یادگیری تا بیماری های شدید روانی باشند. یک لیست جزئی از مشکلات درمان شده شامل اختلال کمبود توجه، اوتیسم، اختلال وسواسی اجباری، ترس و اختلال تنظیم است. بخشی از کار به بهترین تشخیص زمانی که یک مجموعه پیچیده از علائم ارائه شده است. روانشناسان کودک بیشتر از سایر متخصصان روانپزشکی در زمینه انجام آزمایش های روانشناسی کار می کنند.

 روانشناس کودک

روانشناس کودک یکی از چندین تخصص روانشناسی است که در حال شکل گیری و رشد است. روانشناسان بالینی معمولا آموزش بیشتری در ارائه روان درمانی  درازمدت نسبت به روانشناسان تربیتی دریافت می کنند. برنامه های آنها بالینی است و متمرکز تر از روانشناسان رشد است. روانشناسان کودک بالینی در زمینه های مختلف رشدی کودک و همچنین اختلالات متفاوت کودک آموزش می بینند.  یک تخصص مرتبط با آن، روانشناسی کودکان است؛ روانشناسان کودک در همکاری با مراکز پزشکی کار می کنند. روانشناسان کودک ممکن است در مراکز سرپایی، سازمان های دولتی یا بیمارستان ها کار کنند. برخی از آنها در کلینیک های خصوصی مشغول به کار هستند.

 

بهترین روانشناس کودک
 روانشناس کودک

مجوز  روانشناس کودک

روانشناسان بالینی کودک دارای مجوز دولتی هستند. مجوز روانشناسی ممکن است منعکس کننده این باشد که یک روانشناس بالینی “یا فقط یک روانشناس مجاز است”. بسیاری از حوزه های قضایی مستلزم روانشناسی هستند تا زمینه های شایستگی خود را به عنوان بخشی از روند صدور مجوز توصیف کنند. بعضی از شوراهای دولتی حتی این مجوز را به عنوان بخشی از پرونده معاینه خود مورد بحث قرار می دهند.

اکثر روانشناسان کودک با  فردی کار می کنند تا شرایط را تشخیص دهد و مشاوره و درمان را ارائه دهند. آن ها ممکن است کودکان را برای انواع اختلالات، از جمله اختلالات یادگیری، اختلال کمبود توجه، بیش فعالی، اضطراب و افسردگی ارزیابی کنند. آنها همچنین کودکان را برای تاخیرهای رشد، علائم اختلال طیف اوتیسم و ​​سایر مشکلات که بر توسعه تاثیر می گذارند، ارزیابی می کنند.

علاوه بر این، روانشناسان ممکن است به کودکان کمک کنند تا از سوء استفاده، تروما مانند مرگ یک دوست محروم و سایر تجربیات شخصی که بر سلامت روانی و عاطفی آنها تأثیر می گذارد، غلبه کنند. آنها معمولا کودکان را در محیط کلینیک خصوصی مشاهده می کنند. بسته به تشخیص آن ها، ممکن است کودکان را به متخصصان دیگر، به یک روانپزشک برای درمان دارویی انتقال دهند یا پیشنهاد روان درمانی را با دیدار منظم برنامه ریزی کنند.

روانشناس کودک در مدرسه

مدارس و سیستم های آموزش و پرورش روانشناسان را برای کمک به کودکان مبتلا به مشکلات عاطفی یا اجتماعی که بر رفتار یا عملکرد آنها در مدرسه تاثیر می گذارد، استخدام می کنند. از طریق مشاوره فردی در محیط مدرسه، آنها به دلایل مشکلات کودک – چه مشکالت خانوادگی، مسائل مربوط به خودتنظیمی، تجربیات گذشته، و یا اعتماد به نفس می پردازند، و برای حل آن ها تلاش می کنند. روانشناسان ممکن است از گفتار درمانی، بازی، هنر یا موسیقی درمانی برای ارتباط با یک کودک استفاده کنند و او را قادر به ابراز احساسات خود کنند.

بهترین روانشناس کودک
 روانشناس کودک

بهترین روانشناس کودک چه مهارت هایی دارد؟

  • ارتباطات صحبت کردن با بزرگسالان می تواند یک عواقب ترسناک در سن نوجوانی باشد، به ویژه اگر کودک حوادث ترسناک یا ناراحت کننده ای تجربه کرده باشد و بخواهد در مورد آن چه که آن ها را ناراحت می کند صحبت کند. روانشناسان کودک بایدبه خوبی با او ارتباط برقرار کند، و همچنین باید روش های مختلف ارتباط با انواع مختلف کودکان را آموخته باشد.
  • دلسوزی توانایی درک آن چه کودک می گوید و آسیب دیدگی که ممکن است در سن نوجوانی تجربه کرده باشد، مهارت حیاتی روانشناس کودک است. توانایی ارتباط با آن ها نیز مهم است، و اکثر روانشناسان کودک سعی می کنند کودکان از کتاب ها، اسباب بازی ها و برنامه های مختلف کودکان لذت ببرند.
  • حل مسئله آیا کار مستقیم با خانواده فرزند یا خدمات محافظتی، بسیاری از روانشناسان روانشناسی کودک باید در محدوده شرایط متغیر یا ناپایدار متغیر باشند. داشتن توانایی در جهت توسعه برنامه های درمانی که متناسب با زندگی کودکان است، یک مهارت است که این متخصصان در طول سالهای فعالیت خود استفاده می کنند.
  • قابل اعتماد کودکانی که به دیدن روانشناس می روند باید به طور کامل برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد خود احساس امنیت کنند. به خصوص اگر ترس از درز آن چه که می گویند به خانواده های خود و یا دیگر افراد داشته باشند. روانشناسان کودک باید  محیطی گرم و پذیرا را برای کمک به کودکان از طریق هر آنچه که ممکن است آن ها را ناراحت کند، توسعه دهد.
  • خلاق یا مبتکر در بسیاری از موارد، والدین یا سرپرستان تصمیم می گیرند که یک کودک باید یک روانشناس را ببیند، به این معنی که بچه ها می توانند به فکر صحبت کردن در مورد خود و یا آنچه که احساس می کنند مخالف باشند. روانشناسان کودک باید روش های خلاقانه ای برای صحبت کردن بچه ها، از طریق بازی ها، تمرینات، هنر، و یا بازی درمانی داشته باشند.

در صورتی که فکر می کنید کودک شما به کمک نیاز دارد و به دنبال بهترین روانشناس کودک هستید با ما تماس بگیرید

09212773724 – 02122636858


مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.