شب ادراری در کودکان | درمان شب ادراری | بهترین مرکز مشاوره کودک

شب ادراری ادرار غیر ارادی است که در هنگام خواب ، بعد از سن، زمانی که یک فرد باید قادر به کنترل مثانه خود باشد، اتفاق می افتد.

شب ادراری
۱,۰۰۱

شب ادراری

شب ادراری در کودکان

علت شب ادراری ناگهانی کودک

 

شب ادراری ادرار غیر ارادی است که در هنگام خواب ، بعد از سن، زمانی که یک فرد باید قادر به کنترل مثانه خود باشد، اتفاق می افتد. (ادرار ناخواسته ای که در طول روز اتفاق می افتد، به عنوان هشداری برای  زخم مثانه شناخته می شود).

اما این مشکل در حدود 1-2 از هر 100 نوجوان است.

چه اتفاقی در شب ادراری رخ می دهد؟

شب ادراری

دو نوع شب ادراری وجود دارد:

کسی که مبتلا به مشکل شبانه اولیه است از زمانی که کودک بوده است خودش را خیس کرده است. این شایع ترین نوع بی اختیاری ادرار است.

بی اختیاری ادرار ثانویه یک بیماری است که حداقل 6 ماه – و یا حتی چندین سال – پس از آنکه افراد کنترل مثانه خود را آموخته اند، اتفاق  می افتد.

مثانه یک مخزن عضلانی است که ادرار را نگهداری می کند افزایش ادرار آن را گسترش می دهد (بزرگ می شود) افزایش ادرار را هشدار می دهد و در نهایت با تخلیه کوچک می شود. در فردی با کنترل طبیعی مثانه: افزایش در دیواره مثانه، هنگامی که مثانه پر است، پیامی به مغز ارسال می کند. مغز سپس یک پیام به مثانه ارسال می کند تا آن را به طور خودکار تخلیه کند تا فرد آماده باشد تا به دسشویی برود. اما افراد مبتلا به شب ادراری مشکلی دارند که باعث می شود آن ها در شب به طور غیرمستقیم تخلیه ی ادرار می کنند.

شب ادراری

 

 

علت شب ادراری چیست؟

پزشکان همیشه علت دقیق علت شب ادراری شبانه را نمی دانند. اما آنها فکر می کنند که این موارد می توانند نقش مهمی ایفا کنند:

 • مشکلات هورمونی : هورمون ضددردی یا ADH سبب می شود که بدن در شب کمتر بادار تولید کند. اما بدن برخی افراد به اندازه کافی ADH تولید نمی کند، به این معنی که بدن آنها ممکن است ادرار بیش از حد را تولید کند در حالی که آنها خواب هستند.
 • مشکلات مثانه در برخی از افراد مبتلا به زردی، اسپاسم عضلانی بیش از حد می تواند مانع از نگهداری عضلات مثانه شود. برخی از نوجوانان و بزرگسالان نیز دارای مثانه نسبتا کوچک هستند که نمی توانند مقدار زیادی ادرار را نگه دارند.
 • ژنتیک نوجوانان مبتلا به شب ادراری اغلب دارای والدین هستند که مشکل مشابهی را در حدود سن مشابه داشته اند. دانشمندان ژن های خاصی را ایجاد کرده اند که باعث ایجاد شب ادراری می شوند.
 • مشکلات خواب برخی از نوجوانان ممکن است به طرز عمیقی بخوابند که وقتی مثانه شان پر می شود، بیدار نمی شوند.
 • کافئین: استفاده از کافئین موجب می شود یک فرد بیشتر بخوابد.
 • شرایط پزشکی که می تواند باعث ایجاد شب ادراری شود شامل دیابت، اختلالات دستگاه ادراری (مشکلات ساختاری دستگاه ادراری فرد)، یبوست و عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) است.
 • مشکلات روانی: بعضی از کارشناسان معتقدند که تنش می تواند به شب ادراری مربوط باشد. پزشکان دقیقا نمی دانند چرا، اما  پسران بیشتر از  بیش از دو برابر دختران شب ادراری دارند. این اغلب در ترکیب با ADHD دیده می شود.
 همچنین ببینید درمان بیش فعالی بدون دارو 

تشخیص زودرس

اگر در طول شب ادرار خود را کنترل کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا بیشتر درمورد شب ادراری شبانه و عدم امکان احتمال یک مشکل پزشکی اطلاعات به دست آورید.

دکتر یک آزمایش را انجام خواهد داد و از هرگونه نگرانی و نشانه های شما، سلامت گذشته، سلامت خانواده شما، هر گونه داروئی که مصرف می کنید، هر گونه آلرژی و سایر مسائل، از شما بپرسد. این تاریخچه پزشکی نامیده می شود. او ممکن است در مورد الگوهای خواب، عادت های روده و علائم ادراری (از قبیل تمایل به خارش زیاد یا درد یا سوزش در هنگام تخلیه ادرار) بپرسد. پزشک شما همچنین می تواند در مورد وضعیت های استرس زا صحبت کند که می توانند به مشکل کمک کنند. آزمایش اولیه احتمالا شامل ادرار است. در این آزمایشات، ادرار برای علائم بیماری مورد بررسی قرار می گیرد. اغلب اوقات در افرادی که مبتلا به شب ادراری هستند، این نتایج آزمایش کاملا طبیعی است.

شب ادراری
شب ادراری

شب ادراری چگونه درمان می شود؟

پزشکان می توانند چندین مورد را برای درمان انجام دهند، بسته به اینکه چه چیزی باعث آن می شود. اگر یک بیماری مسئول  بی اختیاری ادرار است، که بسیار رایج نیست، درمان خواهد شد. اگر تاریخ و معاینات فیزیکی یک مشکل پزشکی پیدا نکنند و آزمایش های ادرار منفی باشد، روش های رفتاری متعددی برای درمان استفاده می شود:

 • مدیریت آنچه که می خورید و قبل از خواب می نوشید. افراد مبتلا به شب ادراری می توانند برخی از اقدامات اساسی را برای جلوگیری از تخلیه کامل مثانه انجام دهند، مانند کاهش میزان مایعاتی که قبل از رفتن به رختخواب مصرف می کنند. شما می توانید شانس هایی را که قبل از خواب باعث افزایش ادرار می شود، بسوزانید.  این ممکن است به جلوگیری از خوردن غذاهایی که باعث تخلیه مثانه می شود کمک کند. این شامل قهوه، چای، شکلات، و سودا یا سایر نوشابه های گازدار با کافئین است.
 • با استفاده از یک تکنیک به نام تصاویر مثبت، جایی که شما قبل از خواب رفتن از خواب بیدار می شوید، می توانید به برخی افراد کمک کنید تا از خواب بیدار شوند. بعضی افراد متوجه می شوند که قبل از بیدار شدن مثانه شان تخلیه می شود.
 • استفاده از آلارم های خواب : پزشکان و پرستاران گاهی از آلارم ها برای درمان نوجوانان با تخلیه مثانه استفاده می کنند. با استفاده از این آلارم ها، یک زنگ یا زنگ زدن هنگامی که یک فرد شروع به خیس کردن رختخواب می کند روشن می شود. سپس، شما می توانید به سرعت زنگ را خاموش کرده ، به توالت بروید، و بدون خیس کردن بیش از حد رختخواب به خواب بروید.  بدن می تواند چندین هفته طول بکشد تا آن چیزی را که سال هاست انجام می دهد نادیده بگیرد. در نهایت، می توانید خود را آماده کنید تا قبل از زنگ زدن یا تا اواخر صبح تخلیه ادرار خود را بیدار کنید. افرادی که بسیار عمیق می خوابند ممکن است نیاز به تکیه بر یک والد یا دیگر اعضای خانواده داشته باشند تا آن ها را بیدار کنند، اگر آن ها زنگ نزنند. کلید زنگ زدن به خوابیدن سریع بیدار می شود – هر چه زودتر فرد از خواب بیدار شود، تغییرات رفتاری موثرتر برای گفتن به مغز بیدار می شود و یا سیگنال های مثانه را برای نگهداری ادرار تا صبح نگه می دارد.
 • گاهی اوقات پزشکان با استفاده از داروهای ضد التهاب مثانه را درمان می کنند. اما هیچ دارویی وجود ندارد که ثابت شده باشد به طور دائم فرد را درمان کند و وقتی دارو قطع شود، معمولا این مشکل عود می کند. پزشکان بعضی اوقات یک فرم پوستی ADH را برای کاهش میزان ادرار در طول شب تجویز می کنند. سایر داروها مثانه را کنترل می کنند، به این ترتیب می توان عضله آن ها را بیشتر کنترل کرد.
شب ادراری

اگر شما در مورد شب ادراری نگران هستید، بهترین کاری که باید انجام دهید این است که با پزشک خود صحبت کنید تا ایده هایی در مورد چگونگی مقابله با آن پیدا کنید. مادر یا پدر شما همچنین می تواند به شما راهنمایی کند که چگونه با آن روبرو شوید، به ویژه اگر شما به عنوان یک نوجوان مشکلی داشته باشد.

خبر خوب این است که این احتمال وجود دارد که  با خوابیدن به تنهایی از بین برود.

منبع 


مطالب مرتبط

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.