قصه برای کودکان | راز های شگفت انگیز قصه گویی برای کودکان

قصه گویی، صحبت کردن و آواز خواندن به رشد مداوم کودک شما کمک می کند .

قصه برای کودکان
۴۰۹

قصه برای کودکان

قصه برای کودکان: چرا قصه برای کودک مهم است؟

چرا باید برای کودکان قصه بخوانیم؟

قصه گویی، صحبت کردن و آواز خواندن به رشد مداوم کودک شما کمک می کند . قصه برای کودکان می تواند:

 • کمک به فرزندتان برای شناختن صداها، کلمات،زبان و مهارت های  اولیه سواد آموزی و یادگیری ارزش کتاب ها و داستان ها .
 • جرقه زدن تخیل در فرزند شما و تحریک کنجکاوی
 • کمک به مهارت های اجتماعی و مهارت های ارتباطی فرزندتان
 • کمک به یادگیری تفاوت بین “واقعی بودن” و “باور داشتن و تخیلی بودن”
 • کمک به کودک شما در درک تغییرات و رویدادهای جدید و یا ترسناک، و همچنین احساسات قوی است که می تواند همراه با آن ها باشد.

 

قصه برای کودکان
قصه برای کودکان

قصه برای کودک همیشه به این معنی نیست که شما باید داستانی برایش بخوانید. تنها با نگاه کردن به کتاب ها با فرزندتان ، می توانید یک داستان نویس خوب و یک مدل خوب برای استفاده از زبان و کتاب ها باشید. کودک شما با تماشای یک کتاب در مسیر درست و دیدن نحوه تغییر از طریق کتاب به آرامی لغات را یاد می گیرد. قصه برای کودکان برای بزرگسالان نیز مفید است. زمان خاصی که شما صرف خواندن می کنید، باعث پیوند شما و ایجاد ارتباط با کودکتان می شود .شما می توانید با صدای بلند برای کودک خود قصه بگویید. کودک شما دوست دارد در حالی که او را در آغوش می گیرید به صدای شما گوش کند و با شما پیوند عاطفی برقرار کند.

قصه برای کودکان
قصه برای کودکان

قصه برای کودک و پرورش زبان او 

قصه خواندن تنها راهی برای کمک به توسعه زبان و سواد فرزند شما نیست. داستان، آواز خواندن و گفتن جملات با هم،  فعالیت های عالی برای مهارت های سواد اولیه است – و کودک شما احتمالا در همان زمان بسیار سرگرم و خشنود خواهد بود. گاهی اوقات فرزند شما می تواند پیش از موعد استعداد خواندن خود را بروز دهد. بعضی از والدین خودشان برای کودکشان داستان بسازند و یا از داستان های خانوادگی استفاده کنند. کودک شما کلمات و مهارت های زبان را از آهنگ ها، داستان ها و گفتگوهایی که با هم به اشتراک می گذارید، یاد می گیرد.

قصه برای کودکان با زبان های دیگر 

گاهی کودکان با گویش های محلی وجود دارند که زبان فارسی زبان دوم آن ها محسوب می شود. شما می توانید به هر زبانی که راحت هستید برای کودک خود قصه بگویید. این کار به شما کمک می کند تا راحت تر  با فرزندتان ارتباط برقرار کنید و به  آواز خواندن و داستان سرایی سرگرم کننده تر برای هر دو کمک می کند. همچنین فرزند شما یاد می گیرد که کلمات از حروف، هجا و صداهای مختلف ساخته شده اند و این کلمات معمولا به تصاویر در صفحه پیوند دارند.  اگر در خانه زبان دیگری را از زبان فارسی صحبت می کنید، مطالعه کتاب ها با فرزندتان ممکن است به شما کمک کند بیشتر با زبان فارسی آشنا شود. اگر دوست دارید، می توانید به جای خواندن کلمات در مورد تصاویر در کتاب صحبت کنید. آیا می توانید در کنار فرزندتان یک داستان را با هم ترکیب کنید؟ انجام آنچه شما می توانید و به همان اندازه که با آن راحت هستید این کار را انجام دهید ( متخصص زوج درمانی )

قصه برای کودکان
قصه برای کودکان

چه زمانی می توانم برای کودکم قصه بخوانم؟

زمان خواب، زمان حمام، زمان گریه، در قطار، در اتوبوس، در ماشین، در پارک، در کالسکه، زمانی که شما در اتاق انتظار بپزشکان هستند. هر زمانی برای قصه گویی برای کودک مناسب است. شما می توانید بخشی از روال رزوانه خود را به این کار اختصاص بدهید. دانستن اینکه چه زمانی باید داستان نگویید، همانند یافتن زمان برای بهقصه گویی مهم است. توجه به واکنش فرزندتان به داستان، و متوقف کردن، اگر او این بار از آن لذت نمی برد. شما همیشه می توانید یک کتاب، آهنگ یا داستان را در زمان دیگری امتحان کنید.

اگر کتابی نداشته اید و یا نمی توانید یک داستان را در محل ایجاد کنید نگران نباشید. راه های بسیاری وجود دارد که شما و فرزندتان می تواند نامه ها، کلمات و تصاویر را به اشتراک بگذارد. به عنوان مثال، شما می توانید به:

 • دقت کردن به بسته بندی محصولات در خانه و یا در سوپرمارکت، به ویژه بسته بندی مواد غذایی، لباس  مثلا – خرس کوچولو روی تی شرت چی میگه؟ چه رنگیه؟
 • نامه ها و یادداشت ها – در آن ها چه چیزی نوشته شده؟ چه کسی آنها را فرستاد؟
 • علائم یا پوسترها در مغازه ها، یا در اتوبوس ها و قطارها – نشانه هایی را نشان می دهد که دارای نامه های مشابه نام فرزند شما است که می توانید از آن به عنوان سرنخی استفاده کرده و برای کودکتان داستانی تعریف کنید.
 • منوها – برای بچه های بزرگتر می تواند سرگرم کننده باشد تا منوها را ببینند و آنچه را که می خواهند بخورند را سفارش دهند.
مقاله مشاوره قبل از ازدواج را از دست ندهید

راهنمایی برای قصه گویی برای کودکان

یک برنامه روزمره داشته باشید و سعی کنید حداقل یک کتاب را هر روز برای کودکتان بخوانید.  خاموش کردن تلویزیون یا رادیو و پیدا کردن مکان آرام برای خواندن بسیار کمک کننده است، زیرا کودک شما می تواند صدای شما را بشنود. جوری در کنارش بنشینید یا او را بغل کنید که ارتباط بیشتری با شما برقرار کند. صداهای خنده دار و صداهای حیوانات را امتحان کنید – بازی کنید و از آن لذت ببرید! با تشویق گفتگو در مورد تصاویر و تکرار کلمات و عبارات آشنا، فرزند خود را درگیر کنید. بگذارید کودک خودش کتاب ها را انتخاب کند – و آماده باشید که کتاب های مورد علاقه اش را چندین و چند بار بخوانید!

اگر فرزندان بزرگتر دارید، آن ها می توانند کتاب های خود را با کودکان کوچک تر به اشتراک بگذارند، یا همه می توانند با هم بخوانند. سوالات و گوش دادن به پاسخ ها، مهارت های مهمی است که وقتی کودک شروع به یادگیری خواندن می کند، به کودک شما کمک می کند. حتی خواندن  در حد چند دقیقه موثر است – شما همیشه نباید کتاب را تمام کنید. همان طور که کودکان رشد می کنند، معمولا قادر به گوش دادن به دیگران می باشند. ( مرکز مشاوره خانواده )

قصه برای کودکان
قصه برای کودکان

چه نوع کتاب هایی را باید برای فرزندتان بخوانید؟

کتاب های زیادی برای انتخاب وجود دارد کهمی توانید از آن ها شروع کنید. به عنوان یک قاعده کلی، کودکان کوچک تر اغلب از کتاب ها، با شعرها و داستان هایی که قافیه و ریتم خوب دارند لذت می برند. در واقع، یکی از راه هایی که کودکان یاد می گیرند، از طریق تکرار و قافیه است. کتاب هایی را انتخاب کنید که طول مناسب  در حد حوصله فرزند شما را دارند و با علاقه های فرزندتان تغییر می کنند. کتاب های تصویری، کتاب های الکترونیکی، مجلات، کتابچه های راهنمای، راهنماهای تلویزیون و نامه ها می تواند برای فرزند شما جالب و جذاب باشد. همچنین می توانید از کتاب های الکترونیکی استفاده کنید البته مهم است که از کتاب های الکترونیکی با فرزندتان لذت ببرید، نه اینکه او را  با یک دستگاه تنها بگذارید. اگر می خواهید کتاب های جدید و یا مجلات را بدون هزینه زیادی امتحان کنید، می توانید در مورد کتاب ها با دوستان خود و یا مشاوران کودک صحبت کنید.

همچنین  پیشنهاد می کنیم ببینید  بهترین مشاور کودک 
قصه برای کودکان
قصه برای کودکان

کتاب های قصه برای کودکان را از کجا تهیه کنم؟ 

کتابخانه ها برای این منظور بسیار مفید هستند. شناختن کتابخانه نزدیک به محل زندگی شما می تواند کمک زیادی به شما بکند. شما می توانید کتاب های کودکان را از کتابخانه تهیه کنید. این بدان معنی است که شما می توانید کتاب های زیادی در خانه خود برای کودکتان پیدا کنید و محدودیتی وجود ندارد. بردن فرزندتان به کتابخانه و اجازه دادن به او که کتاب های مورد علاق اش را از انبوه زیادی کتاب انتخاب کند می تواند برایش سفر پر ماجرا و هیجان انگیزی باشد. شما می توانید در مورد سفر خود به کتابخانه با فرزند خود برنامه ریزی کنید و با هم هیجان زده شوید. (مشاوره خانواده آنلاین )

شما می توانید از فرزندتان سوالاتی مانند موارد زیر بپرسید: 

 • چند کتاب را انتخاب می کنی؟
 • چگونه باید کتاب های مورد علاقه ت را پیدا کنیم؟
 • آیا کتاب هایی را که در مورد حیوانات است قرض می گیری؟
 • آیا کتاب مورد علاقه داری که می خواهی دوباره قرض بگیری؟
 • چند روز دیگر مجددا به کتابخانه می روید؟

کتابخانه ها همچنین دوره های قصه گویی و بازی های کودکان را ارائه می دهند. در کنار این جلسات، بردن او به کتابخانه باعث کمک به فرزندتان در دسترسی به کتابخانه، سرگرم کردن و لذت بردن از کتاب ها و داستان ها  می شود. کتابخانه ها اغلب کتاب های صوتی ، کتاب های دو زبانه، کتاب های الکترونیکی و مجلات  زیادی دارند. شما می توانید به کتاب های صوتی در خودرو یا به همراه خانواده در خانه با هم گوش کنید.

 

نویسنده: سحر احسانی، روانشناس 

منبع 

 


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.