لکنت زبان در کودکان | درمان لکنت زبان ناشی از ترس | داروی لکنت زبان

لکنت زبان یک اختلال گفتاری است که با تکرار صداها، هجا ها یا کلمات مشخص می شود

۶۱۸

لکنت زبان در کودکان

 

لکنت زبان کودک | درمان لکنت زبان ناشی از ترس

 

در این مقاله می بینیم:

لکنت چیست؟

چه کسی به لکنت دچار می شود؟

بیان معمولی چگونه صورت گیرد؟

علل و نوع لکنت چیست؟

چگونه لکنت تشخیص داده می شود؟

چگونه لکنت درمان می شود؟

چه تحقیقاتی درباره لکنت وجود دارد؟

کجا می توانم اطلاعات بیشتری در مورد لکنت پیدا کنم؟

لکنت زبان در کودکان
لکنت زبان در کودکان

لکنت زبان در کودکان چیست؟

لکنت زبان یک اختلال گفتاری است که با تکرار صداها، هجا ها یا کلمات مشخص می شود؛ طولانی شدن صداها؛ و وقفه در گفتار به عنوان وقفه شناخته شده است. فردی که لکنت دارد دقیقا می داند که او چه می خواهد بگوید اما مشکل تولید جریان طبیعی سخن دارد. این اختلالات گفتاری ممکن است با رفتارهایی  مانند چشمک زدن یا لرزش لب ها همراه باشد. لکنت زبان می تواند ارتباط برقرار کردن با دیگران را دشوار کند، و اغلب بر کیفیت زندگی و روابط بین فردی تاثیر می گذارد. این موضوع همچنین می تواند بر عملکرد و فرصت های شغلی تاثیر منفی داشته باشد.

 

نشانه های لکنت زبان می تواند به طور قابل توجهی در طول روز متفاوت باشد. به طور کلی، صحبت در برابر یک گروه یا صحبت کردن تلفنی ممکن است باعث لکنت زبان شدیدتر شود، در حالی که آواز خواندن،رو خوانی یا صحبت کردن در هم می تواند به طور موقت لکنت را کاهش دهد.

چه کسی دچار لکنت زبان می شود؟

لکنت زبان بر افراد در تمام سنین تاثیر می گذارد. گرچه اغلب در کودکان بین 2 تا 6 سالگی در حال رشد که در خال یادگیری مهارت های زبان خود هستند، رخ می دهد. تقریبا 5 تا 10 درصد از تمام کودکان در طول زندگی خود از چند هفته تا چند سال به مدت طولانی لکنت دارند. پسران 2 تا 3 برابر بیشتر از  دختران دچار لکنت زبان می شوند و با افزایش سن، تفاوت جنس ها افزایش می یابد؛ تعداد پسران که لکنت آن ها ادامه می یابد، سه تا چهار برابر بیشتر از دختران است. تقریبا 75 درصد کودکان که از لکنت زبان ا رنج می برند بهبود می یابند. برای 25 درصد باقی مانده لکنت زبان می تواند به عنوان یک اختلال ارتباطی مادام العمر باقی بماند

 بیان معمولی چگونه صورت گیرد؟

ما صدای گفتاری را از طریق یک سری از حرکات دقیق هماهنگ حرکت عضلانی شامل تنفس، تولید صدا و بیان (حرکت گلو، زبان و لب ها) ایجاد می کنیم. حرکات عضلانی توسط مغز کنترل می شوند و از طریق حس شنوایی و لمس ما کنترل می شوند.

لکنت زبان در کودکان
لکنت زبان در کودکان

علل و نوع لکنت زبان در کودکان چیست؟

 

هنوز مکانیسم دقیقی که باعث لکنت زبان می شود، شناسایی نشده است. لکنت معمولا به دو نوع توسعه یافته و نوروژنیک تقسیم می شود.

جهت استفاده از خدمات تخصصی درمان قطعی لکنت زبان و تعیین نوبت ویزیت متخصصان با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

02122636858 -09212773724

لکنت در حال رشد

استعاره رشد در کودکان کوچکی اتفاق می افتد که هنوز در حال یادگیری مهارت های گفتاری و زبان هستند. این شایعترین نوع لکنت زبان است. بعضی از دانشمندان و پزشکان معتقدند که لکنت در حال رشد، زمانی رخ می دهد که توانایی های گفتاری و زبان کودکان نتوانند خواسته های کلامی کودک را برآورده کنند. اکثر دانشمندان و پزشکان معتقدند که لکنت در حال رشد از تعاملات پیچیده عوامل متعددی حاصل می شود. لکنت در حال رشد نیز ممکن است در خانواده ها وجود داشته باشد و تحقیقات نشان داده اند که عوامل ژنتیکی به این نوع لکنت کمک می کنند. از سال 2010، محققان موسسه ملی ناشنوایان و سایر اختلالات ارتباطی (NIDCD) چهار ژن مختلف را شناسایی کرده اند که جهش آن ها با لکنت همراه است.

لکنت نوروژنیک

لکنت نوروژنیک ممکن است بعد از سکته مغزی، ضربه به سر یا سایر انواع آسیب مغزی رخ دهد. با لکنت نوروژنیک، مغز با مشکل هماهنگ کردن مناطق مغزی مختلف درگیر در صحبت کردن روبه رو است و موجب مشکلات تولید گفتار واضح می شود. زمانی از عوامل روانشناختی برای به وجود آوردن لکنت زبان نام برده می شد اما امروزه این دلیل کمتر بیان می شود.

 

چگونه لکنت زبان کودک تشخیص داده می شود؟

 

لکنت معمولا توسط پاتولوژیست گفتار زبان، یک متخصص بهداشت حرفه ای تشخیص داده می شود که برای تست و درمان افراد با مشکل در صدا، گفتار و اختلالات زبان آموزش دیده است. پاتولوژیست گفتاری زبان، عوامل مختلفی را شامل می شود، از جمله تاریخچه پرونده کودک (مانند زمانی که ابتدا متوجه شدید لکنت زبان و تحت چه شرایطی)، تجزیه و تحلیل رفتار لکنت کودک و ارزیابی توانایی های گفتاری و زبان کودک و تاثیر لکنت بر زندگی او.

در هنگام ارزیابی یک کودک کوچک برای لکنت زبان، یک متخصص گفتار درمانی سعی خواهد کرد تا تعیین کند که آیا احتمال دارد کودک به لکنت خود ادامه دهد یا بهبود می یابد. برای تعیین این تفاوت، فرد متخصص زبان گفتاری مانند عوامل خانوادگی لکنت زبان، اینکه آیا لکنت کودک 6 ماه و یا بیشتر طول می کشد یا فرزند دیگر مشکلات زبان دارد یا نه در نظر می گیرد.

درمان قطعی لکنت زبان در کودکان چگونه انجام می شود؟

اگر چه در حال حاضر هیچ درمان برای لکنت وجود ندارد، انواع درمان های موجود وجود دارد. ماهیت درمان بر اساس سن فرد، اهداف ارتباطی و عوامل دیگر متفاوت خواهد بود.

 

لکنت زبان در کودکان
لکنت زبان در کودکان

بهترین درمان لکنت زبان در کودکان

برای کودکان بسیار جوان، درمان اولیه ممکن است از لکنت در حال رشد جلوگیری کند تا از یک مشکل مادام العمر جلوگیری شود. بعضی از استراتژی ها می توانند به کودکان کمک کنند تا بتوانند صحبت کردن خود را بهبود بخشیده و یک نگرش مثبت نسبت به ارتباطات باشند. متخصصان بهداشت عموما توصیه می کنند که کودک در صورت لکنت 3 تا 6 ماه مورد ارزیابی قرار گیرد، برخی از محققان توصیه می کنند که کودک هر 3 ماه یک بار ارزشیابی شود تا تعیین شود که آیا لکنت افزایش یا کاهش می یابد. درمان اغلب شامل آموزش والدین در مورد راه های حمایت از تولید کودک از سخنرانی روان است. والدین ممکن است تشویق شوند:

یک محیط خانه آرام را فراهم کنید که اجازه می دهد فرصت های زیادی برای صحبت کردن کودک داشته باشید. این شامل کنار گذاشتن زمان برای گفتگو با یکدیگر است، به ویژه هنگامی که کودک هیجان زده است و حرفی برای گفتن دارد.

گوش دادن با توجه به زمانی که کودک صحبت می کند و بر محتوای پیام تمرکز می کند، نه پاسخ دادن به نحوه گفتن یا قطع کردن صحبت او.

با آرامش و آرام صحبت کردن.  این می تواند به کاهش فشار زمانی که کودک ممکن است تجربه کند کمک کند.

هنگامی که کودک صحبت می کند به دقت به او گوش کنید و منتظر باشید تا او کلمه مورد نظر را بگوید. سعی نکنید جملات کودک را تکمیل کنید . همچنین، به فرزند خود کمک کنید تا یاد بگیرد که یک شخص می تواند حتی زمانی که لکنت دارد، ارتباط برقرار کند.

به طور آشکار و صادقانه به کودک در مورد لکنت زبان او بگویید. اجازه دهید کودک بداند که برای برخی افراد اختلالاتی رخ می دهد.

بهترین مرکز مشاوره کودک

درمان لکنت زبان در کودکان

بسیاری از درمان های جاری برای نوجوانان و بزرگسالانی که لکنت دارند در کمک به آنها برای یادگیری راه هایی برای کم کردن لکنت زبان در هنگام صحبت کردن، مانند صحبت کردن آرام تر، تنظیم تنفس آنها و یا به تدریج از کلمات تک هجایی به کلمات طولانی تر و جملات پیچیده تر  رفتن است. اکثر این درمان ها نیز به درمان اضطراب کمک می کنند؛ فردی که لکنت زبان دارد می تواند در شرایط خاص طبیعی صحبت کند.

دارو درمانی لکنت زبان در کودکان

 

اداره غذا و داروی آمریکا هیچ دارویی را برای درمان لکنت تایید نکرده است. با این حال، برخی از داروهای مورد تایید برای درمان سایر مشکلات مانند صرع، اضطراب یا افسردگی برای درمان لکنت زبان استفاده می شوند. این داروها اغلب دارای عوارض جانبی هستند که در صورت مصرف  طولانی مدت آن ها رخ می دهد.

همچنین پیشنهاد می کنیم مطلب چگونه اضطراب را درمان کنیم را ببینید.

گروه های خودیاری لکنت زبان در کودکان

بسیاری از مردم متوجه شدند که موفقیت خود را از طریق ترکیبی از خودآموزی و درمان به دست می آورند. گروه های خودیاری راه هایی را برای افرادی که لکنت دارند، پیدا می کنند تا منابع و پشتیبانی را به آن ها ارائه دهند، زیرا همه ی آن ها با چالش های لکنت روبرو هستند.

لکنت زبان در کودکان
لکنت زبان در کودکان

 

یافته ها درباره لکنت زبان در کودکان

محققان در سراسر جهان به دنبال راه هایی برای شناسایی زودرس و درمان لکنت هستند تا علل آن را شناسایی کنند. به عنوان مثال، دانشمندان در حال کار بر روی شناسایی ژن های احتمالی مسئول لکنت زبان هستند که در خانواده ها وجود دارد. دانشمندان در حال حاضر چهار ژن را شناسایی کرده اند که برخی از موارد لکنت را در بسیاری از جمعیت ها در سراسر جهان، از جمله ایالات متحده و اروپا، به آن ها ارتباط داده می شود.

محققان همچنین برای کمک به آسیب شناسان زبان گفتاری تلاش می کنند تا مشخص کنند کدام بچه ها بیشتر لکنت زبانشان درمان می شود و با کودکان در معرض خطر که  لکنت آن ها تا سن بلوغ ادامه می یابد چه تفاوتی دارند. علاوه بر این، محققان روش هایی را برای شناسایی گروه هایی از افراد که الگوها و رفتارهای لکنتی مشابه را نشان می دهند که ممکن است با یک علت مشترک همراه باشد، بررسی می کنند.

 

جهت استفاده از خدمات تخصصی درمان قطعی لکنت زبان و تعیین نوبت ویزیت  متخصصان با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

 

02122636858 -09212773724

 


مطالب مرتبط

اختلال یادگیری

اختلال بیش فعالی

بهترین مشاور کودک

استعداد یابی کودک

مشاوره خانواده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.