یبوست کودکان | درمان قطعی یبوست کودک | درمان یبوست کودکان یک تا سه سالگی

یبوست در کودک معمولا مبنای عملکردی دارد و نتیجه نگهداری طولانی مدت مدفوع است

Woman has stomachache,stomachache
۳,۵۷۳

یبوست کودک

یبوست کودکان | درمان قطعی یبوست کودک

یبوست در کودک معمولا مبنای عملکردی دارد و نتیجه نگهداری طولانی مدت مدفوع است. با این حال، پزشکان خانواده باید به کودکانی که ممکن است علت یبوست آن ها ناشی از یک بیماری جدی مانند اختلال نخاعی، هیپوتیروئیدی، دیابت ناشتا، فیبروز کیستی، گلوتن انتروپاتی، یا ناهنجاری مادرزادی انورکتال مادرزادی باشد توجه کنند. درمان یبوست عملکردی شامل تخلیه با استفاده از داروهای خوراکی یا رکتوم می باشد. پلی اتیلن گلیکول نیز مؤثر  است، اما تعدادی گزینه ی دیگر برای درمان یبوست وجود دارند. یک برنامه درمان و نگهداری ممکن است برای ماه ها یا سال ها مورد نیاز باشد، زیرا یبوست عملکردی معمول است.

داروهای نگهدارنده شامل روغن معدنی، لاکتولوز، شیر مگنزیا، پودر پلی اتیلن گلیکول و سوربیتول می باشد. آموزش خانواده و، در صورت امکان کودک، در بهبود یبوست عملکردی نقش مهمی دارد. آموزش رفتاری پاسخ به درمان را بهبود می بخشد. از آنجا که شیر ممکن است یبوست در بعضی از کودکان را افزایش دهد، ممکن است عدم مصرف شیر به عنوان یکی از درمان ها در نظر گرفته شود. اضافه کردن فیبر به رژیم غذایی ممکن است یبوست را بهبود بخشد. علی رغم درمان، تنها 50 تا 70 درصد کودکان مبتلا به یبوست عملکردی بهبود طولانی مدت دارند.

درمان قطعی یبوست
درمان قطعی یبوست

یبوست به عنوان “تأخیر یا مشکل در دفع مدفوع، دو یا چند هفته ای که باعث ایجاد پریشانی شدید بیمار است، تعریف شده است”  این شرایط مسئول حدود 3 تا 5 درصد دلایل ارجاع کودک به پزشکان است.  یبوست اغلب باعث ناراحتی زیادی در والدین و سایر مراقبان می شود. بسیاری از مراقبین نگرانند که مشکل یبوست کودک ناشی از بیماری های جدی باشد اما در بسیاری از موارد یبوست به دلیل مشکلات جسمانی نیست.

همزمان با افزایش سن کودک، تغییرات فیزیولوژیکی طبیعی در روده کوچک و روده بزرگ رخ می دهد که تعداد روزانه دفع مدفوع را از میانگین 2.2 در نوزادان کمتر از یک سال تا میانگین 1.4 در کودکان یک تا سه ساله کاهش می یابد. ببا این حال، یبوست به عنوان “ناتوانی در تخلیه کامل روده بزرگ” تعریف شده است. حتی بچه هایی که روزانه مقدار کمی مدفوع دارند، ممکن است به یبوست مبتلا باشند. گاهی کودک قسمتی از مدفوعش را در شلوارش دفع می کند(انکوپریز) که این می تواند نشانه ای از یبوست کودک باشد.

 

همه گیرشناسی یبوست کودکان

 

تا یک سوم کودکان 6 تا 12 ساله طی هر سال یبوست را گزارش می کنند. معمولا یبوست در بین کودکان دو و چهار ساله بیشتر دیده می شود. انکوپریز توسط 35 درصد از دختران و 55 درصد پسران مبتلا به یبوست گزارش شده است. در کودکان نوپا (دو تا چهار ساله)، میزان یبوست در پسران و دختران برابر است. با این حال، در سن مدرسه (پنج سال)، انکوپریز در پسران سه برابر بیشتر از دختران است. در سن 10 سالگی، تقریبا 1.6 درصد از کودکان هنوز در معرض آسیب پذیری هستند.

 

 پاتوفیزیولوژی یبوست کودک

 

قوام مدفوع با انقباض عضلانی غیر اختیاری و اختیاری حفظ می شود. اسفنکتر مقعد داخلی دارای یک حالت استراحت غیر دائمی است که وقتی مدفوع وارد رکتوم می شود، کاهش می یابد. اسفنکتر مقعدی خارج تحت کنترل اختیاری قرار دارد. تمایل به ناتوانی در هنگام مواجه شدن با مدفوع مخاط مخاطب پایین رحم ایجاد می شود. اگر یک کودک نمی خواهد دفع کند، اسپاسمین مقعدی خارجی را تنگ می کند و عضلات شکم را منقبض می کند. این اقدامات می تواند مدفوع بیشتر در غلاف رکتال و کاهش میل به دفع را ایجاد کند. اگر کودک به طور مرتب از دفع اجتناب می کند، مجرای رکتوم در نهایت به انباشت توده مدفوع منجر می شود و قدرت حرکتی مقعد کاهش می یابد.

هر چه زمان طولانی تری مدفوع در قسمت راست مقعد باقی بماند، دفع سخت تر می شود. گذر مدفوع سخت یا بزرگ ممکن است باعث ایجاد شکاف دردناک مقعدی شود. چرخه اجتناب از حرکات روده ای به دلیل ترس از دفع دردناک ممکن است به مداخله مدفوع و حرکات غالبا روده ای، و در نهایت به یک بیماری که یبوست عملکردی نامیده می شود، پیشرفت کند. اکثر کودکان مبتلا به یبوست، یبوست عملکردی دارند. با این حال، به ندرت، یبوست علت اصلی جسمی دارد. برای تشخیص قطعی یبوست عملکردی، پزشکان خانواده باید برای علائم هشدار دهنده ای که ممکن است وجود یک بیماری پاتولوژیک را نشان می دهند، به خانواده ها هشدار دهند.

درمان قطعی یبوست
درمان قطعی یبوست

عفونت ها

اگر بیماری هیرشپرونگ ( یک اختلال عصبی در روده ی بزرگ) در دوره نوزادی تشخیص داده نشود، نوزاد مبتلا ممکن است با علائم مانند نفخ شکم، مشکل در دفع مدفوع، مشکلدر رشد و استفراغ خونی ظاهر شود. اگر یک نوزاد هر کدام از این علائم را داشته باشد و معاینه فیزیکی رکتوم خالی را نشان  دهد، باید به این بیماری مشکوک شد.

هیپوتیروئیدیسم در نوزاد مبتلا به برادی کاردی، رشد ضعیف دیده می شود. فیبروز کیستیک ممکن است با یبوست همراه باشد و در نوزاد مبتلا به یبوست و بثورات همزمان، نارسایی در رشد، تب و یا پنومونی دیده شود. یبوست در بیش از 95 درصد از کودکانی که بیش از یک سال دارند، دیده می شود. با این حال، وقتی علائم هشدار دهنده وجود دارد، علایم ارگانیک باید مورد توجه قرار گیرد بیماری هیرشپرونگ کوتاه ممکن است تشخیص داده نشود تا زمانی که کودک 3 ساله شود.

علل متابولیسم یبوست شامل هیپرکلسیمی،کم کاری تیروئید و، به ندرت، دیابت بی ضرر است. علل دیگر شامل انتروپاتی گلوتن، فیبروز کیستیک و سمیت سرب است.کودکان مبتلا به مسائل مربوط به رشد یا رفتاری (مثلا عقب ماندگی ذهنی، اوتیسم، اختلال پرخاشگرانه مخالف، افسردگی) ممکن است داروهایی را مصرف کنند که شامل مواد دارویی، فنوباربیتال و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای هستند. و این داروها ممکن است باعث ایجاد یبوست گردنند.

 

همچنین ببینید دپاکین دارویی برای اضطراب

درمان قطعی یبوست
درمان قطعی یبوست

تشخیص بالینی یبوست کودکان

یافته های تاریخی و معاینه فیزیکی در تشخیص عملکرد از یبوست جسمی در همه کودکان کمک می کند. از آنجائی که علل یبوست بر حسب سن متفاوت است، الگوریتم تشخیص افتراقی برای نوزادان وبرای کودکان بالای یک سال متفاوت است.

 

تاریخچه پزشکی یبوست در کودکان

 

یک تاریخ دقیق باید شناسایی علل ارگانیسمی یبوست ممکن است وجود داشته باشد. یبوست عملکردی تقریبا همیشه تشخیص در کودکان بالای یک سال است. تاریخ پزشکی معمولا این تشخیص را تایید می کند. مدفوع خاکستری ، به ویژه پس از اینکه کودک برای مدت کوتاهی آموزش دیده باشد، یبوست عملکردی از شکستگی رکتوم را نشان می دهد. یک مطالعه نشان داد که 78 درصد از کودکان مبتلا به فشار در رکتوم دارای اختلال مدفوع هستند. تقریبا سه نفر از هر چهار کودک مبتلا به یبوست درد دچار کمردرد می شوند. تاریخچه ی کودک  ممکن است نشان دهد که یک کودک مبتلا به یبوست دارای رژیم کم فیبر حاوی مقدار کمی از میوه ها و سبزیجات است.

درمان یبوست عملکردی

مداخله در اوایل ممکن است شانس قطع کامل یبوست عملکردی را افزایش دهد. اهداف درمان عبارتند از دفع زخم رکتوم و سپس حفظ یک روال معمول حرکت روده. این درمان ممکن است ماه ها طول بکشد و بنابراین خانواده ها در این مورد بید صبور باشند.

آموزش خانواده

آموزش والدین و مراقبان، جزء مهمی برای درمان یبوست عملکردی است. کودک مبتلا به این بیماری نیز باید آموزش ببینند تا بتواند این مشکل پزشکی را برطرف و درمان آن را درک کند. با توضیح پاتوفیزیولوژی یبوست عملکردی، پزشکان خانواده می توانند به والدین و مراقبین کمک کنند تا بدانند چرا کودک قادر به حرکت روده ای در روال طبیعی نیست. ترس کودک از یک حرکت روده دردناک شایع ترین عامل انگیزشی برای نگهداری مدفوع است. علاوه بر این، نگه داشتن مدفوع  در یک کودک معمولا غیر اختیاری است.

تغییرات غذایی معمولا برای کودکان مبتلا به یبوست عملکردی توصیه می شود. یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی  نشان داد که مکمل فیبر، یبوست را بهتر از پلاسبو(قرص هایی که اثر دارویی ندارند و تنها باعث ایجاد تلقین در فرد می شوند)، به ویژه در کودکان مبتلا به انسداد روده، بهبود می دهد. مطالعات متقاطع دوسویه کور  نشان داد که یبوست ممکن است تظاهرات عدم تحمل شیر در برخی از کودکان باشد. بنابراین، عدم  شیردهی برای مدت کوتاهی ممکن است در نظر گرفته شود.

 

یبوست کودک
یبوست کودک

پیش بینی طولانی مدت

 

درمان یبوست کارکردی دشوار است، و میزان عود بیماری بالا است اما خانواده ها نباید نا امید شوند. در یک مطالعه، 52 درصد از کودکان مبتلا به یبوست و عفونت بعد از پنج سالگی علائم بالینی داشتند. یک مطالعه دوم 18 نشان داد که 30 درصد از کودکان مبتلا به یبوست به مدت متوسط ​​6/8 سال به صورت مداوایی در معرض ابتلا به یبوست متناوب بودند. اگر علائم کودک پس از شش ماه از رعایت رژیم درمانی خوب بهبود نیافت، ممکن است نیاز باشد فرد به یک متخصص گوارش اطفال ارجاع داده شود.


منبع

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.