نوزاد نارس چیست؟ |علل، خطرات و درمان نوزاد نارس | رشد نوزاد نارس

نوزاد نارس نوزادي است که قبل از 37 هفته کامل از حاملگی (بیش از 3 هفته قبل از تاریخ واقعی زایمان) زاده شده است.

۷۳۰

نوزاد نارس

نوزاد نارس چیست؟ | مراقبت از نوزاد نارس

 

نوزاد نارس نوزادی است که قبل از 37 هفته کامل از حاملگی (بیش از 3 هفته قبل از تاریخ واقعی زایمان) زاده شده است.

زایمان زودرس شایع ترین علت مرگ در میان نوزادان در سراسر جهان است. حدود 15 میلیون زن در هر سال زایمان زودرس دارند (5 تا 18 درصد از کل زایمان). تقریبا 0.5٪ از تولدها بسیار زودهنگام هستند و این بیشترین آمار مرگ و میر را تشکیل می دهد. در بسیاری از کشورها میزان تولد زودرس بین دهه 1990 و سال های 2010 افزایش یافته است. عوارض زایمان زودرس باعث مرگ 0.81 میلیون نفر در سال 2015 از 1.57 میلیون نفر در سال 1990 شد. شانس زنده ماندن در 22 هفتگی حدود 6٪ است، در حالی که در 23 هفتگی 26٪، 24 هفتگی 55٪ و 25 هفتگی حدود 72٪ است. شانس زنده ماندن بدون هیچ مشکلی در درازمدت پایین تر است زایمان زودرس موجب طیف وسیعی از مشکلات می شود

نوزاد نارس
نوزاد نارس

علل نارسی نوزاد

 

در هنگام تولد یک کودک به عنوان یکی از موارد زیر طبقه بندی می شود:

 

 •     زودرس (کمتر از 37 هفته بارداری)
 •     دوره کامل (37 تا 42 هفته حاملگی)
 •     دوره زمانی طولانی تر ( پس از 42 هفته بارداری

اگر یک نوزاد قبل از 37 هفته به دنیا بیاید ، آن را زودرس می نامند.

 

نوزادانی که دچار نارسایی زودرس هستند و بین 35 تا 37 هفته بارداری متولد می شوند ممکن است زودرس نباشد. آنها ممکن است به بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) منتقل شوند، اما هنوز در معرض مشکلات بیشتری نسبت به نوزادان کامل هستند. شرایط بهداشتی مادر مانند دیابت، بیماری قلبی و بیماری کلیه ممکن است به زایمان زودرس ختم شود. اغلب علت زایمان زودرس ناشناخته است. برخی از زایمان زودرس حاملگی های چندگانه، مانند دوقلو یا سه قلوزایی است.

 

مشکلات مختلف بارداری خطر ابتلا به زایمان زودرس یا زایمان را افزایش می دهد:

 

 •    هنگامی که گردن رحم ضعیف باشد
 •     نقص های رحم
 •     تاریخ زایمان زودرس
 •     عفونت (عفونت مجاری ادراری یا عفونت غشای آمنیوتیک)
 •     تغذیه نامناسب قبل از حاملگی یا در دوران بارداری
 •     پره اکلامپسی: فشار خون بالا و پروتئین در ادرار که بعد از هفته بیستم بارداری ایجاد می شود
 •     پارگی زودرس غشاء (جفت منتهی)

 

نوزاد نارس
نوزاد نارس

عوامل دیگری که باعث افزایش خطر ابتلا به زایمان زودرس و زایمان زودرس می شوند عبارتند از:

 

 1.     سن مادر (مادرانی که جوانتر از 16 ساله یا بیش از 35 سال سن دارند)
 2.     کمبود مراقبتهای قبل از زایمان
 3.     وضعیت اقتصادی اجتماعی پایین
 4.     استفاده از تنباکو، کوکائین یا آمفتامین

علائم زایمان زودرس شامل انقباضات رحمی است که بیشتر از هر ده دقیقه با خروج مایع از مهبل (واژن) رخ می دهد. نوزادان نارس در معرض خطر فلج مغزی، تاخیر در رشد، مشکلات شنوایی و مشکلات بینایی هستند. این خطرات در هنگام تولد افزایش می یابند.

در افرادی که در معرض خطر هستند، هورمون پروژسترون ، اگر در دوران بارداری مصرف شود، ممکن است از زایمان زودرس جلوگیری کند. برآورد شده است که حداقل 75٪ نوزادان نارس با درمان مناسب زنده ماندند و در زنانی که ممکن است بین 24 تا 37 هفته قرار داشته باشند، کورتیکواستروئیدها احتمالا مفید خواهند بود. تعدادی از داروها، از جمله nifedipine، ممکن است زایمان را به تاخیر بیندازند تا مادر بتواند به جایی که مراقبت های پزشکی بیشتری در دسترس است انتقال داده شود. همچنین کورتیکواستروئیدها شانس تولد به هنگام را افزایش می دهند. هنگامی که نوزاد متولد شد، مراقبت شامل نگه داشتن کودک از طریق تماس پوستی با مادر، حمایت از تغذیه با شیر مادر، درمان عفونت ها و کمک به تنفس است.

نوزاد نارس
نوزاد نارس

عوامل اصلی زایمان زودرس و نوزاد نارس خودبخودی هستند. علائم و نشانه های زایمان زودرس شامل چهار یا بیشتر انقباضات رحم در یک ساعت می شود. همچنین خونریزی واژینال در سه ماهه سوم، فشار سنگین در لگن، یا درد شکمی یا پشتی، می تواند شاخص هایی باشد که زایمان زودرس اتفاق می افتد. تخلیه کیسه آب از واژن ممکن است پارگی زودرس غشاهای اطراف نوزاد را نشان دهد. در حالی که پارگی غشا ممکن است به دلیل زایمان نباشد، معمولا زایمان به دلیل عفونت را نشان می دهد (کوریو آمنیونیت) که این موضوع خطر جدی برای جنین و مادر است. در برخی موارد، گردن رحم قبل از موعد بدون درد و یا انقباضات باعث زایمان می شود، به طوری که مادر ممکن است علائم هشدار دهنده را خیلی دیر متوجه شود.

بررسی استفاده از نظارت بر درد و گشاد شدن دهانه رحم در خانه برای تشخیص انقباضات و احتمال تولد زودرس در زنان در معرض خطر ابتلا به نوزادان نارس نشان داد که تعداد زایمان زودرس را کاهش نمی دهد. تحقیقاتی که در این بررسی انجام شده کیفیت پایین داشت اما نشان داد که نظارت در خانه ممکن است تعداد افرادی که دچار زایمان زودرس هستند را کاهش دهد و ممکن است در مقایسه با زنان دریافت کننده مراقبت های قبل از زایمان در زمان طبیعی، تعداد نوزادانی که به مراقبت های خاص بستری شده اند را کاهش دهد

براساس سن حاملگی که نوزاد حداقل 50٪ شانس زنده ماندن دارد، به عنوان حد مجاز زندگی نامیده می شود. همانطور که مراقبت NICU طی 40 سال گذشته بهبود یافته است، محدودیت زندگی به حدود 24 هفته کاهش یافته است. بیشتر نوزادانی می میرند ، بین 20 تا 25.9 هفته (سن بارداری) در سه ماهه دوم هستند. به عنوان خطر آسیب مغزی و تاخیر در رشد در این آستانه مهم است، حتی اگر نوزاد زنده بماند، مناقشات اخلاقی در مورد مراقبت از این نوزادان وجود دارد. محدودیت زندگی نیز عامل مهمی در بحث سقط جنین است.

 

خطرات خاص برای نوزادان نارس

نوزادان نارس معمولا علائم فیزیکی زودرس را در مقایسه با سن حاملگی نشان می دهند. در نتیجه، آنها در معرض خطر بسیاری از مشکلات پزشکی هستند که بر سیستم های مختلف بدن تأثیر می گذارند.

نوزاد نارس
نوزاد نارس

    مشکلات عصبی شامل آپنه(مشکلات تنفسی)، انسفالوپاتی هیپوسیک-ایسکمی (HIE)، رتینوپاتی زودرس (ROP)، ناتوانی در رشد، هیپرامونمی گذرا در نوزادان، فلج مغزی و خونریزی داخل وریدی است، که در 25٪ نوزادان مبتلا به زودرس، معمولا قبل از 32 هفتگی بارداری اتفاق می افتد. خونریزی مغزی خفیف معمولا به طور طولانی اتفاق نمی افتد، اما خونریزی شدید اغلب موجب آسیب مغزی یا حتی مرگ می شود. مشکلات عصبی رشد به علت عدم وجود هورمون های تیروئید مادرزادی در زمانی که تیروئید نوزاد قادر به پاسخگویی به نیازهای پس از زایمان نیستند، مرتبط است.  عوارض قلبی عروقی ممکن است ناشی از شکستگی آرتروسکوپی مجرای ادرار پس از تولد باشد

    مشکلات تنفسی رایج است، بخصوص سندرم دیسترس تنفسی (RDS یا IRDS) (که قبلا بیماری غشای هیالین نامیده می شد). مشکل دیگر می تواند بیماری مزمن ریوی باشد (قبلا دیسپلازی برونکئوپونیک یا BPD).

مسائل مربوط به دستگاه گوارش و متابولیسم می تواند از هیپوگلیسمی نوزادان، مشکلات تغذیه ای، ریتم های زودرس، هیپوکلسمی، فتق پستان، و انتروکولیت نکروتیز (NEC) ایجاد شود.

  عوارض هماتولوژیک شامل کم خونی زودرس، ترومبوسیتوپنی و هیپربیلیوبینمی (زردی) است که می تواند منجر به سرگیجه شود.

عفونت، از جمله سپسیس، پنومونی و عفونت ادراری

پژوهشگران با مطالعه 241 کودک متولد شده بین 22 تا 25 هفتگی که در حال حاضر در سن مدرسه بوده اند، دریافتند که 46 درصد افراد دارای معلولیت شدید یا متوسط ​​مانند فلج مغزی، بینایی یا کاهش شنوایی و مشکلات یادگیری هستند. سی و چهار درصد آن ها به میزان کم معلول بودند و 20 درصد معلولیت نداشتند.

نوزاد نارس
نوزاد نارس

عوامل خطر

علت دقیق تولد زودرس دشوار است و ممکن است شامل چند فاکتور باشد. زایمان یک فرآیند پیچیده است که شامل بسیاری از عوامل است. چهار راه مختلف شناسایی شده است که می تواند منجر به تولد زود هنگام و اثرات قابل توجهی بر زایمان شود: فعال شدن غدد درون ریز جنین، بزرگ شدن بیش از حد رحم (انقباض جفتی)، خونریزی جفت و التهاب / عفونت داخل رحمی

شناسایی زنان در معرض خطر ابتلا به زایمان زودرس، خدمات بهداشتی را برای ارائه مراقبت های تخصصی برای این زنان برای به تأخیر انداختن تولد و یا اطمینان از اینکه آنها در بهترین مکان برای زایمان (به عنوان مثال یک بیمارستان با یک واحد مراقبت ویژه) هستند را میسر می سازد. سیستم های کاهش دادن خطر به عنوان راهی برای شناسایی این زنان پیشنهاد شده است. با این حال، در این زمینه هیچ تحقیقی وجود ندارد، بنابراین مشخص نیست که آیا سیستم های کاهش دادن خطر برای طولانی تر کردن بارداری و کاهش تعداد زایمان زودرس را خواهد داشت یا خیر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.