مشاوره کودک چیست؟ | بهترین مرکز مشاوره کودک | بهترین روانشناس کودک

مشاوره کودک
۴۲۱

مشاوره کودک

مشاوره کودک چیست؟

کودکان مانند بزرگسالان ممکن است از مسائل مختلفی رنج ببرند و به دلایل مختلفی از جمله مسائل ژنتیکی، محیطی، فرزندپروری و … به اختلالات روان پزشکی مبتلا شوند. بسیاری از مسائل مانند پرخاشگری در سنین مختلف طبیعی است اما گاهی کودک به شدت پرخاشگر می شود و در این شرایط نیاز به یک مشاور به شدت احساس می شود. گاهی کودک بی دلیل دروغ می گوید در این مواقع پدر و مادر کودک ممکن است نگران شوند و دست و پای خود را گم کنند. والدین کودک نمی دانند چه رفتاری با کودک داشته باشند. در این مقاله ما به شما درباره ی این که چه زمانی به مشاور و روانشناس کودک مراجعه کنید اطلاعاتی خواهیم داد.

چه زمانی وقت آن است که فرزندم برای کمک به مسائل بهداشت روانی به مشاور مراجعه کند؟

هنگامی که کودکان مشکلات عاطفی و رفتاری دارند، باید هر چه زودتر درمان شوند، ساده تر آن است که به آن ها کمک کنیم. اما به عنوان پدر و مادر، شما در این مواقع چه کاری باید انجام دهید؟ چگونه می توانید از پیش روی مشکل جلوگیری کنید و ارتباط موثر تری با فرزند خود برقرار نمایید؟

زمانی که شما در مورد سلامت روان کودک خود نگران هستید، ممکن است توسط اعضای خانواده، دوستان و حتی پزشک متخصص اطفال به شما آرامش داده شود و منتظر بمانید که اختلال کودک خود به خود بهبود یابد. گاهی اوقات این توصیه خوبی است اما گاهی اوقات این طور نیست.

مشاوره کودک

چه زمانی باید برای مشورت با مشاور کودک اقدام کنیم

زمان هایی وجود دارد که به وضوح مشکل اساسی وجود دارد و صبر کردن برای رفع مشکل اصلا ایده ی خوبی به نظر نمی رسد مانند: 

  • اختلالات خوردن: هرچه کودک بیشتر با یک اختلال خوردن زندگی کند، بهبود یافتن سخت تر است. درمان سریع ممکن است زندگی او را نجات دهد.
  • سابقه خانوادگی: اگر بیماری روحی در خانواده شما وجود دارد، احتمال بیشتری وجود دارد که فرزند شما به اختلال  روانی مبتلا شود، در این مواقع آگاه باشید. در این مورد مهم است که سریع عمل کنیم.
  • جرح خود: اگر فرزند شما به خودش آسیب رسانده است، حتی اگر او می گوید فقط همین یک بار است، کمک بسیار مهم است. این رفتار خطرناک است و ممکن است راهی برای مقابله با یک مشکل جدی روانی باشد. در صورتی که کودک شما به خودش جراحتی وارد کرده است با مشاور کودک مشورت کنید تا بدانید چه کاری باید انجام دهید.
مشاوره کودک

چه وقتی صبر کنم تا مشکل بهبود یابد؟

برخی از حوادث زندگی می تواند تغییرات در عملکرد فرزند شما را به عنوان بخشی از یک روند سازگاری ایجاد کند. چیزهایی مانند:
  • طلاق والدین
  • تغییر مدارس
  • یک کودک تازه متولد شده
    این همه می تواند اثرات مضر روی رفتار کودک داشته باشد. اغلب این با گذشت زمان رفع می شود. در واقع، معیارهای بسیاری از اختلالات روانپزشکی کودکان و نوجوانان، رفتارهای مشکوک یا احساساتی را برای حداقل یک دوره هفته یا ماه به وجود می آورند. گاهی اوقات شما باید تماشا کنید و منتظر بمانید.

تماشا و انتظار

 مدت زمانی که  شما تصمیم می گیرید که احساسات و رفتارهایی را که به کودک شما مربوط می شود یا «علائم» را فقط تماشا کرده و کاری انجام ندهید، بستگی به سن کودک شما و آنچه شما فکر می کنید بستگی دارد.

مشاوره کودک

مسائل مربوط به رفتار کودک 

اگر رفتار فرزند شما موجب ناراحتی مزمن در مدرسه شود یا به طور جدی زندگی خانوادگی شما را مختل کند، کمک بسیار مهم است. اختلال، انفجار و یا رفتار خطرناک می تواند از طریق اضطراب، تروما و ناامیدی از یک مشکل یادگیری ناشناخته، و غیره ایجاد شود. زمانی که شما متوجه می شوید که رفتارهای کودک شما طبیعی نیست، باید به مشاور کودک مراجعه کنید. اغلب درمان هایی وجود دارد که می توانند در آموزش دادن بچه ها برای بهبود  رفتار آن ها موثر باشند. اگر یک کودک با والدین یا معلمان از کنترل خارج باشد، به کمک فوری مشاور نیاز است. این امر می تواند سلامت و رفاه تمام خانواده شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای درمان مشکلات رفتاری، باید با یک متخصص بهداشت روان مشورت کنید که می تواند به تشخیص و درمان اختلالات رفتاری کمک کند. شما می توانید یک روانشناس رفتاری، روانشناس متخصص کودکان و نوجوانان، یک روانپزشک کودک و یا یک مددکار اجتماعی مشورت کنید.

مشاوره کودک

مسائل احساسی

اگر کودک غیرمعمول به نظر می رسد یا برای مدت زمان طولانی اضطراب، ناراحتی یا تحریک پذیری داشته باشد و از توانایی لازم  برای انجام کارهایی که برای بچه ها مناسب است برخوردار نباشد، نیاز به کمک وجود دارد. کودکانی که به طور جدی مضطرب یا افسرده هستند، فقط از بیماری رنج نمی برند. بلکه در بخش های مهمی از دوران کودکی شکست می خورد. شما باید در اسرع وقت به او کمک کنید و به مشاور کودک مراجعه کنید، قبل از اینکه او از همتایان خود در زمینه رشد اجتماعی و تحصیلی عقب بماند.

این نیز یک ایده خوب است، چرا که کودک شما با چیزی مانند اضطراب زندگی می کند، بیشتر شبیه به رفتار او در شیوه های مضر است. یک کودک جوان که نمی تواند جدا از والدینش بخوابد، ممکن است تبدیل به یک کودک مدرسه ای شود که نمی تواند با دوستانش خوب رفتار کند یا به اردوگاه برود. کودکانی که بیش از حد می ترسند می توانند به یک نوجوان تبدیل شوند که هویت و زندگی اجتماعی آنها در برابر اجتناب از چیزهایی که موجب اضطراب او می شود، ساختار یافته است. اگر تصمیم می گیرید برای دریافت کمک های صبر کنید، به مشکل نگاه کنید و اگر اقدام نکردید، آماده باشید. نظارت بر رفتار فرزندتان می تواند به شما در جمع آوری اطلاعات ارزشمند کمک کند. آنچه شما نمی خواهید انجام دهید این است که یک مشکل نادیده بگیرید. خودتان را قانع نکنید که «چیزی» چیزی نیست.

مشاوره کودک

صحبت با والدین

دریافت کمک برای کودک شما یا عدم انجام آن می تواند با عدم توافق بین والدین به عنوان یک مشکل  باشد. والدین برای دیدن تصاویر متفاوت از رفتار کودک و نظرات مختلف در مورد نوع آن باید با مشاور صحبت کنند. که این کار مفید خواهد بود. این یکی از دلایلی است که خانواده ها به دنبال مشاوره یا مراقبت هستند. اما، مانند همه مراجعان، والدین باید فعال باشد. تنظیم زمانی برای زمانی که شما در مورد مسئله دوباره صحبت کنید، و ببینید اگر شما می توانید در مورد اهداف و رفتارهایی که مایلید تغییر دهید را چه کاری می توانید انجام دهید.. اگر مسائل مربوط به نگرش شما را پیگیری کنید، هنگامی که به موضوع باز می گردید، دلایل واضحتری برای تصمیم گیری خواهید داشت.

 

منبع


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.