مرکز مشاوره کودک | بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران

مرکز مشاوره کودک

مرکز مشاوره کودک
۸۷۲

مرکز مشاوره کودک

مرکز مشاوره کودک

هرچقدر مشکلات و بیماری های جسمی زمان می برند تا بهبود یابند، درمان مشکلات روحی و روانی به 3 تا 5 برابر آنها زمان احتیاج دارد. بیشتر مشکلات روحی و روانی افراد، ریشه در کودکی آنها دارد. یعنی اغلب آنها مشکلاتی هستند که از دوران کودکی در بچه وجود داشته اند، اما به سبب درمان نشدن تا بزرگسالی همراه او مانده اند و حالا بدتر شده اند.

دقیقا مانند بیماری های جسمی، هرچه درمان مسائل و مشکلات روحی را به تعویق بیاندازید، بدتر می شوند و آسیب بیشتری به زندگی روزمره شما می رسانند.

اگر شما خود را والدینی می دانید که تلاش می کنید بهترین شرایط برای رشد و سلامت روحی و جسمی فرزندتان را فراهم کنید، بهتر است در ادامه همراه ما باشید تا با مشکلات رایج روحی و روانی کودکان آشنا شوید و دید کلی از این امر بدست آورید که اگر فرزندتان را پیش مشاور بردید، در مرکز مشاوره کودک چه اتفاقی می افتد.

مرکز مشاوره کودک
مرکز مشاوره کودک

درمان مشکلات روحی و روانی کودکان

وقتی کودکتان به مشکلات رفتاری و احساسی دچار است، هرچه زودتر او را به مرکز مشاوره کودک ببرید، کمک کردن به او راحت تر خواهد بود. اما به عنوان والدین همچنین باید دقت داشته باشید تا بی جهت کودک را پیش روانشناس یا مشاور نبرید. اگر بدون دلیل روشن و درست این کار را انجام دهید، پول و وقت خودتان است که هدر می رود.

اگر نگران سلامت روحی و روانی کودکتان باشید، ممکن است اعضای دیگر خانواده، دوستان یا حتی پزشک خانوادگیتان هم به شما توصیه کنند تا آرام باشید و صبر کنید. که با بزرگ شدن بچه این مشکلات خود به خود از بین می روند. خب، گاهی اوقات این پیشنهاد و توصیه ی خوبی است. گاهی اوقات هم نه!

چه زمانی باید کودک را به مرکز مشاوره کودک ببریم؟

وقت هایی هستند که به وضوح فکر خوبی نیست که صبر کنید تا مشکلات روحی و روانی کودک خود به خود بهتر شوند. در چنین مواقع واضحی بهتر است هرچه سریعتر اقدام کنید و بچه را به یک مرکز مشاوره کودک ببرید. مواقع و شرایطی از قبیل:

اختلال خوردن. هرچه یک کودک بیشتر با اختلال خوردن زندگی کند، درمان و بهبودیش سخت تر خواهد شد. در چنین شرایطی هرچه سریعتر بچه را پیش یک مشاور کودک ببرید، احتمال نجات یافتن زندگیش بیشتر می شود.

سابقه ی خانواگی. اگر مشکلات و اختلالات روانی در خانواده ی شما سابقه دارد، بدانید و مطمئن باشید که احتمال ابتلای کودک شما هم به آن اختلالات زیاد است. در چنین مواقعی مهم است که هرچه سریعتر برای درمان کودک اقدام کنید.

خود آزاری. اگر فهمیدید که فرزند شما به خودش آسیب می رساند و خودش را زخمی می کند، حتی اگر این اتفاق تنها یک بار افتاد، در این وضعیت بسیار مهم است که او را پیش یک روانشناس در یک کلینیک روانشناسی کودک ببرید تا بتواند برای بهبودی به بچه کمک کند. خودآزاری رفتار خطرناکی است که ممکن است راهکار کودک برای تسکین معضلات روحی و روانی باشد.

مرکز مشاوره کودک
مرکز مشاوره کودک

وقت هایی که بهتر است جهت احتیاط به مرکز مشاوره کودک مراجعه کنیم

برخی از رویداد های زندگی می توانند در عملکرد و رفتار های کودکتان تاثیر بگذارند. این تغییر رفتار ها بخشی از پروسه ی هماهنگ شدن و سازگاری با محیط و شرایط جدید است. شرایطی و وضعیت هایی مانند:

  • طلاق والدین
  • عوض کردن مدرسه
  • به دنیا آمدن خواهر یا برادر کوچکتر

این وضعیت ها می توانند تاثیرات مشکل آفرینی بر رفتار های کودک داشته باشند. در بیشتر مواقع این اثرات خود به خود از بین می روند. در حقیقت معیار تشخیص بسیاری از اختلالات کودکان و نوجوانان این است که این مشکلات رفتاری و احساسی حداقل در بخشی از هر ماه یا هر هفته وجود و نمود داشته باشند. گاهی اوقات برای تشخیص اختلالات کودکان و نوجوانان فقط باید صبر کنید و رفتار های آنان را به دقت زیر نظر بگیرید. ( البته بدون اینکه بخواهید چیزی از این اختلالات احتمالی به روی آنها بیاورید)

صبر و نظارت / تشخیص اختلالات روحی و روانی کودکان

اینکه چقدر صبر کنید و رفتارها و احساسات کودک که شما را نگران کرده را زیر نظر بگیرید، به سن کودک بستگی دارد. همچنین به مشکلی که فکر می کنید کودک درگیر آن است نیز بستگی دارد. مسائلی که می توانند باعث نگرانی والدین در مورد سلامت روحی و روانی کودک شوند عبارتند از:

مشکلات و مسائل رفتاری

اگر رفتار های کودک شما باعث بروز مشکلاتی در روند تحصیلی او یا عملکردش در مدرسه شده، یا حتی در زندگی خانوادگیتان اخلالی به وجود آورده، وقتش رسیده که از یک مشاور کودک کمک بگیرید. رفتار های اخلال گرانه، پرخاشگرانه یا خطرناک می توانند ناشی از اضطراب، تروما یا اختلالات یادگیری تشخیص داده نشده باشند. اما دلایل دیگری هم ممکن است وجود داشته باشند.

هنگامی که بفهمید واقعا چه چیزی پشت رفتار های کودکتان پنهان شده، روش های مشاوره ای موثری وجود دارند که می توانند به کودک کمک کنند تا افسار رفتار هایش را به دست بگیرد. چنانچه رفتار های یک کودک از کنترل والدین و معلمانش خارج شده باشد، دیگر به کمک یک متخصص روانشناس کودک نیاز دارد. خدماتی که در یک مرکز مشاوره کودک ارائه می شوند می توانند به سلامت کل خانواده کمک کنند.

برای حل مشکلات رفتاری بهتر است با یک مشاور کودک یا متخصص سلامت روانی کودکان مشورت کنید. مشاور کودک می تواند در تشخیص و درمان اختلالات رفتاری به فرزند شما کمک کند. شما همچنین می توانید با یک مشاور روانشناس رفتاری که در زمینه ی رفتارهای کودکان و نوجوانان تخصص دارد مشورت نمایید. یک روانشناس کودک یا مددکار اجتماعی که تجربه ی کافی در زمینه ی کار با کودکان را دارد.

برای آشنایی بیشتر  مقاله ی مشکلات رفتاری کودکان را مطالعه کنید.

مشکلات احساسی

چنانچه فرزندتان به شکل غیر معمولی برای مدتی طولانی مضطرب یا ناراحت یا پرخاشگر به نظر می رسد، و این احساسات در توانایی او برای انجام کارهایی که کودکان همسالش معمولا انجام می دهند، تداخل ایجاد می کند، وقت آن رسیده که او را به مرکز مشاوره کودک ببرید. کودکی که جداً مضطرب یا افسرده است، فقط از این مشکلات رنج نمی برد. بلکه بخش های مهمی از کودکی اش را نیز از دست می دهد. اگر می خواهید هرچه زودتر به کودکتان کمک کنید، پیش از آنکه از رشد تحصیلی و دوران شاد کودکی خود عقب بیفتد، بهتر از از یک روانشناس کودک کمک بگیرید.

کمک گرفتن به موقع از یک مشاور کودک فکر خوبی است چراکه اگر فرزند شما برای مدت طولانی با مشکلی مانند اضطراب زندگی کند، احتمال اینکه در آینده دچار مشکلات رفتاری آسیب زا گردد زیاد خواهد شد. کودک خردسالی که نتواند دور از والدینش بخوابد، در سنین مدرسه هم نمی تواند در کنار دوستانش، مثلا در کمپ های تفریحی بخوابد. کودک خردسالی که شدیدا دچار ترس و هراس است می تواند به نوجوانی تبدیل شود که هویت و سبک زندگیش حول محور همین ترس شکل می دهد.

مرکز مشاوره کودک
مرکز مشاوره کودک

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران

اگر احساس می کنید  کودک شما نشانه ای از هرکدام از اختلالات اشاره شده را دارد، بهتر است هرچه زودتر برای بردن او پیش یک مشاور کودک متخصص اقدام کنید. و گرنه این مشکلات رفته رفته بخشی از شخصیت او را شکل می دهند و به خصوص در آینده مشکلات بسیار جدی تری را برایش ایجاد می کنند.

اما چنانچه تصمیمتان بر آن شده تا به یک مرکز مشاوره کودک مراجعه کنید، بهتر است تلاش کنید تا بهترین مرکز را انتخاب نمایید.

مرکز مشاوره کودک ، کودک و مادر با کادری مجرب از روانشناسان و روانپزشکان حرفه ای آماده ی کمک به سلامت روحی و روانی فرزندان عزیز شما است. شما هم اکنون می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما، با مرکز کودک و مادر ارتباط برقرا کنید.

لینک منبع


مطالب بیشتر

مشکلات رفتاری در کودکان | بهترین روانشناس کودک در تهران
کارگاه فرزند پروری | بهترین روش برای تربیت کودکان | مرکز…
درمان افسردگی کودکان | چگونه بفهمیم فرزندمان افسرده است؟ |…
اختلال یادگیری
سازگاری کودکان با طلاق

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.