لقاح مصنوعی چیست؟ | آیا لقاح مصنوعی نگران کننده است؟

لقاح مصنوعی این یک درمان باروری برای انسان است

لقاح مصنوعی
۵۷۰

لقاح مصنوعی

لقاح مصنوعی انسان چگونه است؟

لقاح مصنوعی یک درمان باروری برای انسان است و در پرورش حیوانات ، از جمله گاوهای شیری (به منزل منجمد گاو ) و خوک ، شایع است. لقاح مصنوعی ممکن است از تکنیک های کمک باروری ،بهبود اسپرم استفاده کند.تکنیک های تلقیح مصنوعی شامل تلقیح داخل وریدی و تلقیح داخل رحمی است. مزایای تلقیح مصنوعی برای زنانی که تمایل دارند بچه دار شونداما به دلایل مختلفی از جمله ناباروری همسر و یا مشکلات جسمی توانایی باروری طبیعی ندارند است. تلقیح داخل عضلانی (ICI) ساده ترین و رایج ترین روش تلقیح است و می تواند در خانه برای تلقیح خود بدون کمک پزشک استفاده شود. در مقایسه با تلقیح طبیعی(یعنی تلقیح از طریق مقاربت جنسی)، تلقیح مصنوعی می تواند گران تر و تهاجمی تر باشد و ممکن است نیاز به کمک  پزشک حرفه ای باشد.

لقاح مصنوعی
لقاح مصنوعی

اسپرم مورد استفاده در تلقیح مصنوعی ممکن است توسط شوهر یا یا توسط اهدا کننده شناخته شده یا ناشناس ارائه شود. اگر این روش موفق باشد، زن به طور عادی باردار شده و فرزندش به دنیا می آید. حاملگی ناشی از تلقیح مصنوعی با حاملگی که به وسیله مقاربت جنسی حاصل می شود متفاوت نیست. در همه موارد به جز مواردی از تخمک های اهدا کننده یا جنین های اهدا کننده، حاملگی حامل مادر بیولوژیکی هر کودک تولید شده توسط لقاح مصنوعی است و مردی که اسپرمش مورد استفاده قرار می گیرد، پدر بیولوژیکی است. ( مرکز مشاوره کودک )

پیامدهای اجتماعی لقاح مصنوعی 

یکی از مسائل کلیدی ناشی از افزایش وابستگی به تکنولوژی تولید مثل، فشار بر روی زوجین است. والدین از لحاظ فرهنگی  والدین اجباری هستند و فرزندان از نظر اجتماعی غیر قابل قبول هستند. پزشکی ناباروری چارچوبی را ایجاد می کند که افراد را تشویق می کند تا ناباروری را کاملا منفی بدانند. در بسیاری از فرهنگها، تلقیح کنندگان اهدا کننده از لحاظ مذهبی و فرهنگی ممنوع است، و اغلب به این معنی است که تکنولوژی های پیشرفته و ART های گرانقیمت مانند IVF تنها راه حل هستند. بیش از حد وابسته  شدن به فن آوری های تولید مثل در برخورد با ناباروری از بسیاری از افراد، به ویژه در مراکز ناباروری مرکز و جنوب آفریقا، از برخورد با بسیاری از علل کلیدی ناباروری که با تکنیک های تلقیح مصنوعی قابل درمان هستند، جلوگیری می کند. عفونت های قابل پیشگیری، تاثیرات غذایی و شیوه زندگی بهتر است قبل از لقاح مصنوعی سنجیده شوند تا در صورت رفع مشکل نیازی به لقاح مصنوعی نباشد. در صورتی که پیامدها در نظر گرفته نشوند  و مسائل بارداری مانند استرس مادر کنترل نشودممکن است کودک دچار خطراتی از جمله سقط گردد.

همچنین پیشنهاد می کنیم ببینید: درمان اضطراب 

 چرا یک زن از لقاح مصنوعی برای باردار شدن استفاده می کند؟

 • گاهی سیستم ایمنی زن ممکن است اسپرم همسرش را به عنوان مولکول های مهاجم رد کند.
 • زنان که دچار مشکلات دهانه رحم مانند زخم دهانه رحم، انسداد گردن رحم از اندومتریوز یا ضخامت سرویکس ضخیم هستند، ممکن است از تلقیح مصنوعی نیز بهره مند شوند، زیرا اسپرم باید از طریق دهانه رحم منتقل شود تا کودکی حاصل شود.
 •  زن و شوهر همچنین آزمایش باروری را برای تعیین حرکت، تعداد و پایداری اسپرم مردانه و موفقیت تخمک گذاری زن باید انجام دهند. پس از این آزمایشات ممکن است پزشک یک نوع از لقاح مصنوعی را توصیه کند. ( مرکز مشاوره روانشناسی )
لقاح مصنوعی
لقاح مصنوعی

زمان مناسب برای تلقیح 

زمان بندی بسیار مهم است، زیرا فرصت برای باروری کمی بیش از دوازده ساعت از انتشار تخمک است.برای افزایش شانس موفقیت، چرخه قاعدگی زن از نزدیک مشاهده می شود، اغلب با استفاده از کیت تخمک گذاری، سونوگرافی یا آزمایش خون مانند آزمون های دمای بدن پایه بیش از، با توجه به رنگ و بافت مخاط واژن، و نرمی دهانه رحم او برای بهبود میزان موفقیت لقاح مصنوعی سنجیده می شود. داروها برای تحریک چرخه  ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند، اما استفاده از چنین داروهایی موجب افزایش احتمال چندقلوزایی می شود. اسپرم می تواند استرلیزه شود. این کار احتمال لقاح را افزایش می دهد. قبل از میزان اسپرم متحرک شمارش شده است. اسپرم از یک بانک اسپرم برای یک دوره نگهداری می شود و اهدا کننده قبل و بعد از تولید نمونه آزمایش می شود تا اطمینان حاصل شود که وی به بیماری خاصی مبتلا نیست. (روانپزشک در تهران )

لقاح مصنوعی
لقاح مصنوعی

تکنیک های لقاح مصنوعی 

تلقیح داخل عضلانی

 • تلقیح داخل عضلانی (ICI) شبیه سازی انزال مایع منی توسط آلت تناسلی به واژن در طی مقاربت است.این روش بدون درد است و ساده ترین و رایج ترین روش تلقیح مصنوعی است. این تکنیک در بسیاری از مراکز درمان ناباروری مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل سهولت استفاده از آن، روش معمولی است که زنان استفاده می کنند.
 • ICI شامل وارد کردن مایع منی بدون شستشو یا خام به مهبل در ورودی دهانه رحم ، معمولا با استفاده از یک سرنگ است. اسپرم توسط یک فرد که بهتر است در مسائل ناباروری متخصص باشد از طریق یک بانک اسپرم که برای استفاده از IUI تهیه شده است، می تواند جایگزین منی شود. این روش معمولا در مراحل تلقیح در خانه، خود تلقیحی و برای تلقیح جایی که اسپرم توسط اهدا کنندگان خصوصی تامین می شود، استفاده می شود. (مشاوره زناشویی آنلاین )
 • طرفداران این روش ادعا می کنند که شانس لقاح را افزایش می دهد. یکی از مزایای استفاده از این روش این است که اسپرم تازه استفاده می شود. به طوری که مایع منی تازه می تواند بلافاصله به مهبل وارد شود که برای استفاده از اسپرم ها روش های متفاوتی وجود دارد و مهم ترین مزیت آن همین استفاده از اسپرم تازه است که برخلاف روش های دیگر که ممکن است مدتی استرلیزه شوند تا  رحم زن آماده گردد بلافاصله پس از جمع آوری اسپرم به رحم انتقال داده می شوند.
 • لقاح مصنوعی
  لقاح مصنوعی

تلقیح داخل رحمی

 • تلقیح داخل رحمی (IUI) شامل تزریق اسپرم استرلیزه شده به رحم با یک کاتتر است. برای این کار زن بیهوش می شود، زیرا ممکن است به علت محتوای پروستاگلاندین ها، گرفتگی رحم، بیرون زدن اسپرم و درد ایجاد شود.  عدم توانایی انقباض در واژن و یک ناباروری ایدیوپاتیک می تواند نشان دهنده ی این باشد که فرد به این نوع درمان نیاز دارد. (روانشناس کودک )
 • بر خلاف ICI، تلقیح داخل رحمی به طور معمول نیاز به یک پزشک برای انجام این روش دارد. مدت زمان ناباروری مهم است. یک زن زیر 30 سال دارای شایستگی مطلوب برای IUI است؛ برای مرد، میزان اسپرم بیش از 5 میلیون در هر میلی لیتر بهینه است. در عمل، اسپرم اهدا کننده این معیارها را برآورده می کند. چرخه امیدوار کننده ای است که دو فولیکول اندازه گیری شده بیش از 16 میلی متر و استروژن بیش از 500 pg / mL در روز تجویز hCG دارد . مدت کوتاهی از انقباض عضله سازی قبل از تلقیح داخل رحمی با میزان حاملگی بالاتر همراه است. با این وجود، تجویز agonist GnRH در زمان لانه گزینی نتایج حاملگی در دوره های تلقیح داخل رحمی را بهبود نمی بخشد. (مشاوره خانواده آنلاین )
 • IUI یک روش کارآمدتر از تلقیح مصنوعی نسبت به ICI است و به دلیل میزان موفقیت آن که به طور کلی بالاتر است معمولا  بیشتر انتخاب می شود. این روش نیز توسط زوج هایی با استفاده از اسپرم اهدایی در مرکز باروری استفاده می شود.
 • مراحل زیر برای انجام یک تلقیح داخل رحمی عبارتند از: تحریک تخمدان کنترل شده خفیف (COS)، القای تخمک گذاری، ظرفیت اسپرم و پشتیبانی فاز لوتئال.
 •  با این حال، سن مادر پیشرفته باعث کاهش میزان موفقیت می شود؛ زنان در سن 38-39 سالگی در طی دو دوره اول تحریک بیش از حد تخمدان و IUI موفق بوده اند. با این حال، برای زنان بالای 40 سال، پس از یک چرخه واحد COH / IUI، هیچ مزیتی ندارد. بنابراین، متخصصین پزشکی توصیه می کنند که پس از یک دوره شکستگی COH / IUI در زنان باردار بیش از 40 سال، بارور شدن در داخل رحمی توصیه شود.

لقاح مصنوعی

  لقاح مصنوعی
 • تلقیح داخل لوله داخل رحمی (IUTPI) شامل تزریق اسپرم استرلیزه شده به لوله های رحم و فالوپ است  سپس گردن رحم به منظور جلوگیری از خارج شدن اسپرم ها دوخته می شود. با بستن رحم احتمال باروری و برخورد اسپرم ها با تخمک افزایش می یابد.
 • تلقیح داخل وریدی (ITI) شامل تزریق اسپرم شسته شده به لوله فالوپ است، این روش با روش داخل لوله داخل رحمی (IUTPI) از این نظر تفاوت دارد که قبل از وارد شدن به رحم لقاح انجام نمی شود بلکه اسپرم ها به درون رحم وارد شده و در رحم لقاح انجام می شود. 

 

منبع 


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.