عوارض سقط جنین | عوارض روحی سقط جنین | قرص سقط جنین

سقط جنین پایان دادن به بارداری است. سقط جنین که خود به خود به وقوع می پیوندد نیز به عنوان یک سقط جنین شناخته می شود

embryo
۳۵۹

عوارض سقط جنین

عوارض سقط جنین | عوارض روحی سقط جنین

 

سقط جنین پایان دادن به بارداری است. سقط جنین که خود به خود به وقوع می پیوندد نیز به عنوان یک سقط جنین شناخته می شود. سقط جنین امروزه ، زمانی که توسط قانون مجاز است، یکی از امن ترین روش های پزشکی است. پزشکان روشهای مدرنی از دارو یا جراحی برای سقط جنین استفاده می کنند. شایع ترین روش جراحی شامل باز کردن دهانه رحم و استفاده از دستگاه ساکشن(مکش) است. روش های پیشگیری از بارداری مانند قرص یا دستگاه های داخل رحمی، می تواند بلافاصله پس از سقط جنین استفاده شود. هنگامی که به طور قانونی و با خیال راحت این کار انجام می شود، سقط جنین باعث مشکلات روانی یا جسمانی درازمدت نمی شود. در مقابل، سقط جنین ناامن (که توسط افراد غیر متخصص انجام می شود، با تجهیزات خطرناک و یا در امکانات غیر بهداشتی) باعث مرگ 47000 نفر و 5 میلیون پذیرش بیمارستان در سال می شود. سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که سقط جنین های سالم و قانونی در دسترس همه زنان باشد.

 

هر ساله در جهان حدود 56 میلیون سقط جنین انجام می شود، 45٪ آن ها بی خطر است. میزان سقط جنین بین سال های 2003 و 2008 کمی کاهش یافت، زیرا دسترسی به برنامه ریزی خانواده و کنترل موالید افزایش یافت. از سال 2008، 40 درصد از زنان جهان به سقط جنین قانونی بدون هیچ گونه محدودیت به دلیل دسترسی داشته اند. کشورهایی که سقط جنین را مجاز می دانند محدودیت های مختلفی در مورد اینکه سقط جنین بارداری مجاز است یا غیرمجاز دارند.

عوارض سقط جنین

سقط جنین

سقط جنین سه ماهه اول، فقط نیازمند جراحی جزئی است. خطر بروز عوارض برای زنان با افزایش سن حاملگی افزایش می یابد. در زیر توصیف خطراتی که با سقط جنین مرتبط است، شرح داده می شود:

 

  • عفونت لگن: باکتری ها (میکروب ها) از مهبل یا دهانه رحم ممکن است به رحم وارد شوند و باعث عفونت شوند. آنتی بیوتیک ها ممکن است چنین عفونت را درمان کنند. در موارد نادر، مکش مجدد، بستری شدن یا جراحی ممکن است مورد نیاز باشد.
  • سقط ناقص: قسمتی از بدن جنین یا باقی مانده ی جفت ممکن است به طور کامل از رحم خالی نگردد و نیازمند روش های پزشکی بیشتری باشد. سقط ناقص ممکن است منجر به عفونت و خونریزی شود.
  • لخته های خون در رحم: لخته های خون که سبب گرفتگی شدید در حدود 1 درصد از سقط جنین ها می شود. لخته ها معمولا با یک کورتاژ ساکشن مجدد حذف می شوند.
  • خونریزی شدید: بعضی از موارد خونریزی پس از سقط جنین معمول است. خونریزی شدید (خونریزی) غیر معمول نیست و ممکن است با مکش مجدد، دارو و یا به ندرت جراحی درمان شود. از پزشک بخواهید دلایل خونریزی شدید را توضیح دهد و اگر این اتفاق بیفتد چه باید بکنید.
  • گردن رحم بریده شده یا پاره شده: باز شدن رحم در حین سقط ممکن است باعث پاره شدن رحم شود، در حالی که واژن باز است تا ابزار پزشکی بتواند به رحم وارد شود. این اتفاق در کمتر از 1 درصد سقط جنین های سه ماهه اول دیده می شود.
  • سوراخ شدن دیوار رحم: یک ابزار پزشکی ممکن است دیواره رحم را سوراخ کند. این میزان کمتر از 1 در 500 مورد سقط جنین باشد. بسته به شدت، سوراخ شدن می تواند منجر به عفونت، خونریزی شدید یا هر دو شود. ممکن است جراحی برای ترمیم بافت رحم ضروری باشد و در موارد شدید ممکن است هیسترکتومی مورد نیاز باشد.
  • عوارض مرتبط با بیهوشی: مانند سایر روش های جراحی، بیهوشی خطر عوارض ناشی از سقط جنین را افزایش می دهد. خطرات ناشی از عوارض ناشی از بیهوشی حدود 1 در هر 5000 سقط جنین است.
  • Rh Immune Globulin Therapy: مواد ژنتیکی موجود در سطح سلولهای قرمز خون به عنوان عامل Rh شناخته می شوند. اگر یک زن و جنین او عوامل Rh متفاوت داشته باشند، باید دارویی را برای جلوگیری از رشد آنتی بادی هایی که بارداری های آینده را به خطر می اندازند، دریافت کند.
  • تولد آینده: سقط جنین های اولیه که همراه عفونت پیچیده نیست، باعث ناباروری یا مشکل تر شدن حاملگی بعد از زایمان نمی شود. عوارض ناشی از سقط جنین یا داشتن سقط جنین بسیار زیاد، ممکن است کودکان را دچار مشکل کند.
عوارض سقط جنین

از آنجا که هر شخص با شخص دیگرمتفاوت است، واکنش عاطفی یک زن به سقط جنین ممکن است متفاوت از دیگران باشد. پس از سقط جنین، یک زن ممکن است احساسات مثبت و منفی داشته باشد، حتی در همان زمان. یک زن ممکن است احساس تسکین کند، از این که این روند تمام شده است و دیگر حامله نیست. زن دیگر ممکن است غمگین باشد که او در موقعیتی قرار دارد که تمام انتخاب های او سخت است. او ممکن است درباره پایان دادن به بارداری ناراحت باشد. برای مدتی پس از سقط جنین، او همچنین ممکن است حس خوبی  یا گناه را داشته باشد، از اینکه تصمیمی درست گرفته است یا نه.

عوارض سقط جنین

برخی از زنان که این احساسات را توصیف می کنند، با گذشت زمان این حس آن ها از بین می رود. دیگران برای غلبه بر این احساسات مشکلات بیشتری را تجربه می کنند. عوامل خاصی می توانند احتمال این که یک زن ممکن است احساس بدی را پس از سقط جنین تجربه کند، افزایش می دهند. یکی از این عوامل این است که قبل از رضایت به سقط جنین زن هیچ توصیه ای دریافت نمی کند. وقتی کمک و حمایت از خانواده و دوستان در دسترس نیست، سقط جنین برای مادر اثرات بدتری به دنبال دارد.

سایر دلایل اینکه پاسخ بلند مدت زن به سقط جنین ممکن است نگران کننده باشد ممکن است به وقایع گذشته در زندگی او مرتبط باشد. به عنوان مثال، احساسات منفی می تواند طولانی تر شود، اگر او تا به حال تمرین زیادی را در تصمیم گیری های عمده زندگی نداشته و یا در حال حاضر دارای مشکلات عاطفی جدی است. صحبت کردن با یک مشاور حرفه ای می تواند به یک زن کمک کند تا قبل از انجام اقدامات، تصمیم خود را به طور کامل در نظر بگیرد.

 

همچنین ببینید بهترین مرکز مشاوره آن لاین

خطرات پزشکی درازمدت سقط جنین

 

سقط جنین های اولیه که با عفونت همراه نیستندباعث ناباروری نمی شوند، بلکه باعث می شود که ناباروری به مدت طولانی ادامه یابد. زنان مبتلا به اولین بارداری که نوزادشان را در اوایل جوانی به دنیا آورده اند خطر ابتلا به سرطان سینه، تخمدان و رحم در آن ها کاهش یافته است. علاوه بر این، خطر ابتلا به این سرطان ها با هر بار بارداری طولانی مدت کاهش می یابد. بارداری هایی به سقط منتهی می شوند هیچ عامل حفاظتی محسوب نمی شوند.

بنابراین، یک زن که چندین بار سقط جنین را در طول زندگیش دارد، مزایای محافظتی را از دست می دهد. اگر سابقه خانوادگی سرطان پستان یا یافته های بالینی بیماری پستان دارید، قبل از تصمیم گیری در باره بارداری یا سقط جنین، با پزشک خود مشورت کنید. همیشه مهم است که در مورد تاریخچه حاملگی کامل خود به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض سقط جنین

احساسات بعد از سقط جنین

شما باید بدانید که زنان پس از سقط جنین احساسات مختلفی دارند. بعضی از زنان ممکن است احساس گناه، ناراحت یا خالی بودن کنند، در حالی که دیگران ممکن است احساس راحتی کنند که این روند تمام شده است. بعضی از زنان پس از سقط جنین، اختلالاتی از جمله افسردگی، غم و اندوه، اضطراب، عزت نفس پایین، پشیمانی، دلبستگی، افسردگی و سوء مصرف مواد، گزارش داده اند. این احساسات ممکن است بلافاصله پس از سقط جنین یا به تدریج طی یک دوره طولانی تر ظاهر شوند.

این احساسات ممکن است در زمان سقط جنین یا تولد طبیعی یا در سالگرد سقط جنین ظاهر شوند. مشاوره یا پشتیبانی قبل و بعد از سقط جنین بسیار مهم است. اگر کمک و حمایت خانواده برای شما در دسترس نباشد، ممکن است برای شما مقابله با احساساتی که بعد از سقط جنین رخ می دهد، سخت تر باشد. صحبت کردن با یک مشاور حرفه ای قبل از انجام سقط جنین می تواند به یک زن کمک کند تا تصمیم خود را بهتر درک کند و احساسات بهتری را پس از عمل تجربه کند. اگر مشاوره برای زن در دسترس نیست، این احساسات ممکن است دشوار باشد. بسیاری از مراکز منابع بارداری خدمات مشاوره قبل و بعد از سقط را ارائه می دهند.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.