سندرم مرگ ناگهانی نوزاد | مرگ خاموش نوزادان | علت مرگ نوزاد بعد از تولد

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) مرگ ناشناخته است،

۳۷۷

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) مرگ ناشناخته است، معمولا در طول خواب، یک کودک به ظاهر سالم کمتر از یک سالبه آن دچار می شود.  گاهی اوقات به دلیل مرگ نوزادان شناخته می شود، زیرا نوزادان اغلب ها می می کند.
اگر چه علت آن ناشناخته است اما محققان حدس میز نند که مرکز کنترل تنففس مغز دچار مشکل می شود.

محققان برخی عوامل را کشف کرده اند که ممکن است نوزادان را در معرض خطر بیشتری قرار دهند. آنها همچنین اقداماتی را که می توانید برای محافظت از فرزند خود از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد انجام دهید شناسایی کرده اند. ترکیبی از عوامل محیطی فیزیکی و خواب می تواند یک نوزاد را به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد آسیب پذیرتر کند. این عوامل از کودکی تا کودک دیگر متفاوت است.

عوامل فیزیکی عبارتند از:

نقص مغزی :  برخی از نوزادان با مشکلاتی روبرو هستند که موجب مرگ آنها سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می شود. در بسیاری از این نوزادان، بخش مغز که تنفس و انسداد آن را از خواب کنترل می کند، به اندازه کافی مناسب نیست.

وزن کم هنگام تولد: زایمان زودرس یا کم وزنی هنگام تولد باعث افزایش احتمال ابتلا به یک مغز  کامل نشده می شود. بنابراین او کنترل کمتری بر این فرآیندهای خودکار مانند تنفس و ضربان قلب دارد.

عفونت تنفسی: بسیاری از نوزادانی که از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد جان باخته بودند مشکل تنفسی نشان دادند.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد
سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

عوامل محیطی خواب

مواردی که با خواب کودک در محیط مرتبط است ممکن است بی تاثیر نباشد. خواب بر روی معده و به پشت. کودکانی که در این موقعیت قرار گرفته اند، ممکن است دچار مشکلات تنفسی بیش از آنهایی که به پشت خوابیده اند شوند و بنابراین بیشتر  دچار مشکل شوند.

همچنین پیشنهاد می کنیم ببینید: خواب کودکان بیش فعال

خواب بر روی یک سطح و قرار دادن صورت روی یک تشک نرم می تواند راه هوایی کودک را مسدود کند. خطر ابتلاء به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد در صورتی که یک نوزاد در اتاق والدینش خواب می رود، کاهش می یابد، اگر نوزاد با والدین، خواهر و برادر یا حیوانات خانگی در همان بستر خوابید، خطر افزایش می یابد. گرم شدن هوا وقتی نوزاد خواب است می تواند خطر ابتلا کودک به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش دهد.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

عوامل خطر

 

اگرچه هر نوزاد ممکن است به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد مبتلا شود، محققان چندین عامل را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلای نوزادان را افزایش دهد. آنها عبارتند از:

ارتباط جنسی : پسران کمی بیشتر از دختران در اثر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد میمیرند.

سن: نوزادان بیشتر در ماه های دوم و چهارم زندگی آسیب پذیر هستند.

نژاد: به دلایلی که به خوبی قابل درک نیست، نوزادان برخی نژادها بیشتر احتمال دارد که سندرم مرگ ناگهانی نوزاد دچار  شوند.

سابقه خانوادگی: کودکانی که خواهر و برادر و یا پسر عموی آن ها از طریق سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می میرند، در معرض خطر بیشتر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد هستند.

دود سیگار: نوزادانی که با سیگاری ها زندگی می کنند خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد بیشتری دارند.

هم زودرس بودن (نوزادانی که زودتر به دنیا می آیند) و هم وزن کم هنگام تولد باعث افزایش احتمال ابتلا نوزاد شما به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می شود.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

عوامل خطر مادری

در دوران بارداری، مادر نیز بر روی خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد کودکان تاثیر می گذارد، به ویژه اگر او:

جوانتر از 20 سال است

سیگار می کشد

از داروها یا الکل استفاده می کند

مراقبتهای قبل از زایمان ناکافی دریافت می کند

 

پیش گیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

 

هیچ راه تضمینی برای جلوگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد وجود ندارد، اما می توانید با پیروی از این نکات، به نوزاد خود بیشتر کمک کنید تا از خطر مرگ ناگهانی نوزاد در امان بماند.

کودک خود را به شیوه ی درست بخوابانید. خواب کودک شما بسیار مهم است. مراقب باشید او روی معده نخوابد و صورتش به گونه ای روی تشک قرار نگیرد که راه نفس کشیدن او بسته شود. اگر دیگران به شما توصیه کردند زمانی که کودک ناراحت است او را روی معده بخوابانید این کار اشتباه را انجام ندهید. خودتان کودکتان را به طور صحیح بخوابانید.

تختخواب بچه را تا جایی که امکان دارد خالی نگه دارید. از یک تشک مرغوب استفاده کنید و از قرار دادن کودک در پوسته ضخیم و کرکی مانند چرم شتر مرغ یا یک تودۀ ضخیم خودداری کنید.. بالش ها، اسباب بازی های کرکی و یا حیوانات پر شده در تخت خواب بچه را از تختش بردارید.. این وسایل باعث می شود زمانی که چهره ی کودک شما روبه رو آن هاست تنفس را مشکل کنند.

برای حفظ سلامت نوزاد اتاق کودک خود را بیش از حد گرم نکنید ، کیسه خواب یا سایر لباس های خواب را که نیازی به پوشش های اضافی آن ها نداریدکنار بگذارید. سر نوزاد خود را نپوشانید. کودک خود را در اتاق خود بخوابانید. کودک شما باید در کنار شما بخوابد، اما به تنهایی در یک تخت جداگانه بخوابد.

تخت بزرگسالان برای نوزادان امن نیست. یک کودک می تواند بین قفسه های سرپوشیده، فضای بین تشک و چارچوب بستر و یا فضای بین تشک و دیوار به دام افتاده و خفه شود. یک کودک همچنین ممکن است خفه شود اگر والدین  زمانی که خواب  هستند به طور تصادفی به سمت کودک چرخیده و بینی و دهان کودک را بپوشانند.

کودکتان را با شیر خود تغذیه کنید. در صورت امکان حتما تا 6 ماه اول او را با شیر خود تغذیه کنید.

از مانیتورهای کودک و سایر دستگاه های تجاری که ادعا می کنند خطر ابتلا به مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می دهند استفاده نکنید. این دستگاه ها ممکن است خطراتی را برای کودک به وجود آورده و امنیت جانی او را به خظر بیندازند.

 

در دهان او پستانک بگذارید. اما دقت کنید که پستانک بدون بند یا تسمه و نخ باشد. پستانک قرار دادن در دهان او باعث کاهش خطر سندرم مرگ نوزادی می شود.  اگر کودک شما به پستانک  علاقه مند نیست، او را مجبور نکنید. یک روز دیگر دوباره امتحان کنید اگر پستانک از دهان کودک شما هنگام خواب افتاد، دوباره آن را در دهانش نگذارید.

نوزاد خود را ایمن سازید. هیچ شواهدی وجود ندارد که واکسن های معمولی خطر ابتلا به  مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش دهند. بعضی شواهد نشان می دهد که ایمن سازی می تواند به جلوگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد کمک کند. بنابراین حتما واکسن های مربوط به نوزاد را بنا بر برنامه ی ایمن سازی به موقع تزریق کنید.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد
سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

بارداری و عوامل  مرتبط با سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

 

مرگ ناگهانی نوزاد با افزایش سن مادر و همچنی در مادران نوجوان که بیشترین خطر را دارندافزایش می یابد. مراقبتهای دوران بارداری ناکافی نیز باعث افزایش خطر می شود. وزن کم هنگام تولد یک عامل خطر مهم است. در ایالات متحده از 1995 تا 1998 نرخ مرگ و میر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد برای نوزادان با وزن 1000-1499 گرم، 2.89 / 1000 بود، در حالیکه برای وزن تولد 3500-3999 گرم، تنها 0.51 / 1000 بود. زایمان زودرس خطر مرگ SI سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را تقریبا چهار برابر می کند. از سال 1995 تا 1998، نرخ سندرم مرگ ناگهانی نوزاد ایالات متحده برای تولد در 37-39 هفته بارداری برابر با 0.73 / 1000 بود، در حالی که نرخ سندرم مرگ ناگهانی نوزاد برای زایمان در 28-31 هفته بارداری 2.39 / 1000 بود.

کم خونی نیز با سندرم مرگ ناگهانی نوزاد مرتبط شده است  .میزان بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد از زمان تولد افزایش می یابد، از دو تا چهار ماهگی بیشتر است و بعد از سال اول تولد نوزاد به صفر می رسد.

ژنتیک

ژنتیک نقش مهمی دارد، زیرا این سندرم در مردان شایعتر است . در هر 1000 تولد  نوزاد زنده از هر جنس، 50٪ مردان بیش از زنان معرض در سندرم مرگ ناگهانی نوزاد قرار دارند. با توجه به تولد بیش از 5٪ مرد بیش از دختران، به نظر می رسد درصد بیشتری از نوزادان پسر در خطر  مرگ ناگهانی نوزاد قرار دارند.

الکل

نوشیدن الکل توسط والدین با  مرگ ناگهانی نوزاد مرتبط است. یک مطالعه همبستگی مثبت بین این دو را در مراسم سال نو و تعطیلات آخر هفته پیدا کرد. محققان دریافتند که اختلال مصرف الکل خطر  مرگ ناگهانی نوزاد را بیش از دو برابر افزایش می دهد.

 

منبع


مطالب مرتبط

مشاوره کودک

کارگاه فرزند پروری

روانشناس کودک

مشاوره ازدواج

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.