سقط جنین | آمپول سقط جنین | سقط جنین تا چند ماهگی امکان داره؟

سقط جنین
۱۳,۸۷۴

سقط جنین

دلایل مختلفی برای سقط جنین وجود دارد، از جمله اینکه تولد و مراقبت از کودک باعث اختلال در زندگی و ایجاد فشار روانی بر روی شما و خانواده شما می شود. زنان میتوانند خود به شخصه تصمیم بگیرند که می خواهد سقط جنین کنند، اما می توانند با شریک زندکیشان نیز در این باره مشورت کنند.

از جمله دلایل سقط جنین عبارتند از:
 • نقص جنین و عدم بدنیا آوردن نوزاد سالم
 • شرایط کاری
 • برنامه ریزی برای آینده
 • شرایط مالی
 • موقعیت خانوادگی
 • آسیب رساندن به سلامتی مادر

 

سقط جنین معمولا تا قبل از هفته 12 انجام شود اما در شرایط خاص و در صورت مشورت با پزشک، می توان بعد از این زمان هم انجام شود.

سقط جنین تنها در بیمارستان ها یا کلینیک های دارای مجوز انجام می شود. معمولا نباید در کلینیک یا بیمارستان بستری صورت گیرد، اما ممکن است لازم باشد در چند روز آتی برای چک کردن وضعیت خود حضور یابی. سقط جنین پایان دادن به بارداری است با حذف یا دفع جنین، قبل از اینکه بتواند در خارج از رحم زنده بماند.  سقط جنینی که بدون مداخله رخ می دهد، به عنوان سقط جنین یا سقط خودبه خودی شناخته شده است. هنگامی که اقدامات عمدی برای پایان دادن به بارداری انجام می شود، آن را سقط جنین عمدی مینامند.

سقط جنین
سقط جنین

قبل از سقط جنین

قبل از اینکه سقط جنین کنید، باید برای ارزیابی به بیمارستان یا کلینیک مراجعه کنید. در طول این ارزیابی، شما ممکن است که دلایل خود را برای بررسی سقط جنین  داشته باشید و اینکه آیا شما در مورد تصمیم خود مطمئن هستید صحبت شود.

 • اگر فکر می کنید ممکن است مشاوره متخصص برای تصمیم گیری به شما کمک میکند، حتما این قرار ملاقات را فراهم کنید .
 • در مورد روشهای سقط جنین ، خطرات و عوارض مرتبط، با پرستار یا پزشک صحبت کنید.
 • انجام آزمایش بارداری برای تأیید حاملگی، ممکن است یک اسکن سونوگرافی برای بررسی چند هفته بارداری انجام شود.
 • انجام آزمایش  برای کنترل عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs)، گروه خون و سطح پایین آهن (آنمی)
 • آنتی بیوتیک ها برای کاهش خطر ابتلا به عفونت پس از سقط جنین مصرف شود
 • وقتی مطمئن هستید که می خواهید سقط جنین را انجام دهید، از شما خواسته می شود که یک فرم رضایت نامه امضا کنید و تاریخی برای سقط جنین تنظیم شود.

روشهای سقط جنین

سقط جنینهای پزشکی و جراحی به طور کلی می تواند تاهفته  24 بارداری انجام شود. اما در شرایط استثنایی، سقط جنین می تواند پس از هفته 24 نیز انجام شود. به عنوان مثال، اگر خطر مرگ وجود دارد و یا مشکلات رشد کودک وجود دارد.
دو نوع سقط جنین وجود دارد:

 • سقط جنین پزشکی (“قرص سقط جنین”) ، مصرف دارو برای پایان دادن به بارداری
 • سقط جراحی، یک جراحی جزئی برای از بین بردن بارداری است

  سقط جنین
  سقط جنین

1. سقط جنین پزشکی

سقط جنین پزشکی شامل مصرف دارو برای پایان دادن به بارداری است. این روش به  عمل جراحی یا بیهوشی نیاز ندارد  و می تواند در هر مرحله از بارداری استفاده شود. این مراحل زیر را شامل می شود:

برای اولین بار یک داروی به نام mifepristone مصرف کنید (قرصی است که می توانید بلعید، اجازه دهید آن را در زیر زبان خود و یا بین گونه، یا داخل مهبل (واژن) خود قرار دهید) .  این قرص، ترشح هورمونی که  بارداری را ادامه می دهد متوقف می کند، پس از آن قادر به رفتن به خانه خواهید بود و فعالیت های عادی خود را ادامه دهید
در عرض چهار تا شش ساعت، دیواره رحم از بین می رود، باعث خونریزی واتمام بارداری می شود. در حالی که این اتفاق می افتد، ممکن است شما بتوانید به خانه برسید.
اگر سقط جنین پس از نه هفته انجام شود، ممکن است نیاز به دوزهای بیشتر از میزوپروستول داشته باشد و احتمال بیشتری دارید که در درمانگاه یا بیمارستان بمانید. گاهی اوقات، سقط کامل انجام نمیشود و برای اتمام آن نیاز به جراحی  کوچکی است.

2. سقط  جراحی

سقط جراحی، شامل داشتن یک روش با بی حسی موضعی (که در آن ناحیه بی حسی کامل به وجود میاید)، آرامش آگاهانه (که در آن آرام و بیدار هستید.) یا بیهوشی عمومی (که در آن خوابیدید). دو روش وجود دارد:

سقط جنین
سقط جنین

آسپیراسیون خلاء یا مکش

می توان تا  هفته 15 بارداری از این روش استفاده کرد. این روش شامل قرار دادن یک لوله از طریق ورودی رحم  است. سپس  بارداری  با استفاده از مکش ختم می شود. دهانه ی مهبل شما ابتدا به آرامی گسترش می یابد. (با قرار دادن یک قرص مخصوص  در داخل واژن خود از چند ساعت قبل، باز کردن دهانه رحم  آسان تر میشود.) تسکین درد معمولا با استفاده از داروهایی که شما به صورت دهانی و بیهوشی موضعی مصرف می کنید، یا دارو را به داخل دهانه رحم تزریق می کنید، انجام می شود. همچنین ممکن است بعضی از آرامبخش ها به شما تزریق شود. بیهوشی عمومی معمولا مورد نیاز نیست. آسپیراسیون خلاء حدود 5 تا 10 دقیقه طول میکشد و اکثر زنان  چند ساعت بعد به خانه میروند.

سقط جنین
سقط جنین

توسعه و تخلیه (D & E)

تا حدود  هفته 15 بارداری استفاده می شود. این روش شامل قرار دادن دستگاه های ویژه ای به نام زایس ها از طریق رحم  برای حذف جنین است. گردن رحم به مدت چندین ساعت یا یک روز قبل از عمل جراحی اجازه می دهد تا انبر های جراحی  وارد شوند. D & E بدون بیهوشی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. معمولا 10 تا 20 دقیقه طول می کشد و ممکن است بتوانید در همان روز به خانه برگردید.

پس از سقط جنین

اگر سقط پزشکی دارید، ممکن است عوارض جانبی کوتاه مدت بخاطر مصرف داروها مانند تهوع و اسهال را تجربه کنید. داروهای بیهوشی عمومی و داروهای آرام بخش نیز می توانند عوارض جانبی داشته باشند. برای انواع سقط جنین، احتمال دارد شما نیز برخی از گرفتگی های معده و خونریزی واژینال را تجربه کنید. این اتفاق معمولا یک یا دو هفته طول می کشد. گاهی اوقات خونریزی واژینال  پس از یک سقط پزشکی، می تواند تا یک ماه ادامه یابد.

پس از سقط جنین، می توانید:

 • ایبوپروفن را برای درد و یا ناراحتی مصرف کنید.
 • استفاده از حوله های بهداشتی یا لنت ها به جای تامپون ها تا زمانی که خونریزی متوقف شود
 • در صورت بروز خونریزی شدید، درد شدید، ترشح بدخیم واژن، تب یا علائم جاری بارداری مانند تهوع ودرد شدید  سینه ها، توصیه می شود. به کلینیک مراجعه کنید.

02122636858 – 09212773724

مطالب پیشنهادی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.