درمان اوتیسم ؛ آیا اوتیسم قابل درمان است ؟

نوع درمان کودک مبتلا به اوتیسم شما برای اختلالات طیف اوتیسم بستگی به نیازهای فردی و شخصی او دارد.

۱,۱۸۳

 

درمان اوتیسم

 

نوع درمان کودک مبتلا به اوتیسم شما برای اختلالات طیف اوتیسم بستگی به نیازهای فردی و شخصی او دارد. از آنجا که اوتیسم یک اختلال طیفی است (یعنی بعضی از کودکان علائم و نشانه های خفیف دارند و برخی دیگر علائم شدید تر دارند) و هر کودک  آن را منحصر به فرد می کند، که این تفاوت ها در میان کودکان درمان های متفاوتی را نیز دارد.

درمان اوتیسم
درمان اوتیسم

حتی اگر اختلال کودک شما به طور واضح و رسمی با طیف اوتیسم تشخیص داده نشود، ممکن است از درمان های خاصی بتواند بهره مند شود. با توجه به قانون تعلیم و تربیت افراد مبتلا به اوتیسم این امکان برای کودکان زیر سه سال وجود دارد که ممکن است در معرض مشکلات رشد قرار بگیرند و رشد کردن آن ها مانند سایر کودکان نباشد.

این کودکان می توانند تحت درمان انواع اوتیسم قرار بگیرند. مثلا درمان برای بهبود صحبت کردن و رفتار کردن. و گاهی اوقات دارو نیز برای کمک به مدیریت درمان بیماری اوتیسم می تواند موثر باشد.

درمان هایی که کودک  مبتلا به اوتیسم می تواند از آن بهره مند شود بستگی به شرایط و نیازهای شخصی اش دارد، اما هدف تنها این مورد است: کاهش علائم و بهبود یادگیری و پیشرفت او.

نحوه ی رفتار کردن و ارتباطات درمان اوتیسم 

تجزیه و تحلیل رفتار متناسب و کاربردی اغلب در مدارس و کلینیک ها مورد توجه و استفاده قرار می گیرد تا به کودک مبتلا به اوتیسم شما کمک کند تا رفتارهای مثبت را افزایش و رفتارهای منفی را کاهش دهد. این روش می تواند برای بهتر کردن میزان گسترده ای از مهارت ها استفاده شود.

انواع درمان برای کودکان اوتیسم در طیف های مختلف

 

آموزش محاکمه ایسر (DTT)

استفاده از درس های ساده و تقویت مثبت

آموزش پاسخ انتقادی (PRT)

کمک می کند تا انگیزه ای برای یادگیری و برقراری ارتباط برقرار کند

مداخلات رفتاری اولیه شدید (EIBI)

برای کودکان زیرپنج سال

مداخله رفتار کلامی (VBI)

تمرکز بر مهارت های زبان

درمان به روش فلور تایم

این روش شامل چند مرحله است که به کودک نحوه ی  تقلید کردن و چگونه یاد گرفتن از یک بزرگتر را می آموزد . ممکن است کودکان در برخی از حس هایی که ضعیف تر هستن در این روش دچار مشکل شوند و یا اینکه برخی تمرین های بدنی را نتوانند اجرا کنند .

در این صورت سعی می شود با کمک والدین این شش مرحله با توجه به علاقه ها ی کودک طراحی شوند . در این روش کودک به طور مجزا مهارت های گفتاری و بدنی را بدست نمی آورد بلکه از نظر احساسی و روانی به او کمک می کند . معمولا در کنار روش های دقیقی چون ای بی ای در اوقات فراغت اجرا می شود .

درمان اوتیسم
درمان اوتیسم

درمان و آموزش کودکان مبتلا به اختلالات اطفال و ارتباطی (TEACCH)

این درمان از نشانه های بصری مانند کارت های تصویری و عکس های مرتبط برای کمک به کودک شما برای یادگیری مهارت های روزمره مثل لباس پوشیدن ، غذا خوردن و کتاب خواندن و غیره … استفاده می کند. اطلاعات و مشخصات کارت ها به مرحله های کوچک تری شکسته می شود تا کودک بتواند راحت تر آن را یاد بگیرد و اجرا کند.

سیستم ارتباطات تصویر (PECS). این یکی دیگر از درمان های مبتنی بصری است، اما از نمادها و نشانه های مختلف به جای کارت های تصویرو عکس استفاده می کند . فرزند شما یاد می گیرد که از طریق سؤالات و برقراری ارتباط از طریق نمادهای خاص، مطالب را یاد بگیرد.

کار درمانی

این نوع درمان به کودک کمک می کند تا مهارت ها و فعالیت های روزمره زندگی مانند تغذیه و لباس پوشیدن، حمام کردن ، صحبت کردن درک نحوه ارتباط با دیگران را یاد بگیرد. مهارت هایی که او با این روش می آموزد موجب می شود که بتواند به طور مستقل زندگی کند .

درمان ادغام حسی

اگر کودک شما می تواند با چیزهایی مانند چراغ های روشن، صداهای خاص و یا احساس لمس احساس راحتی کند، این درمان بهترین نوع درمان است به او کمک می کند تا با این نوع اطلاعات حساس مقابله کند.

حتما بخوانید :شب ادراری کودک

داروها

هیچ درمان دارویی مورد اطمینانی برای اختلال طیف اوتیسم وجود ندارد و در حال حاضر داروی اختصاصی برای این اختلال ساخته نشده است. اما برخی از داروها می توانند به علائم مربوطه مانند افسردگی، تشنج، بی خوابی و تمرکز مشکل کمک کنند. مطالعات نشان داده اند که دارو در مواجهه با رفتارهای رفتاری مؤثر است. Risperidone تنها داروی تایید شده توسط FDA برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم است. این دارو می تواند برای کودکان بین پنج تا شانزده ساله برای کمک به تحریک پذیری تجویز شود.

درمان اوتیسم
درمان اوتیسم

بعضی از پزشکان داروهای دیگری را در موارد خیلی خاص تجویز می کنند، از جمله مهارکننده های بازجذب سروتونین انتخابی (SSRIs)، داروهای ضد اضطراب و ضد استرس یا محرک ها، اما آنها اختلال طیف اوتیسم را تایید نمی کنند.

برای مصرف دارو ابتدا با پزشک کودک خود صحبت کنید و مطمئن شوید که آیا داروهایی وجود دارد مناسب علائم اختلال کودک شما است؟

تغذیه

کارشناسان هیچ رژیم خاصی برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم توصیه نمی کنند، اما تغذیه مناسب بسیار مهم است. گاهی اوقات کودکان غذای خود را محدود می کنند و یا پدر و مادر می توانند چیزهایی مانند گلوتن را از بین می ببرند تا ببینند آیا به بهبود علائم کمک می کند یا خیر . که معمولا بی تاثیر است .

روش داستان های واقعی و اجتماعی

از طریق این داستانها می توانید به کودک درک منظور ، احساسات و برنامه های دیگر را آموزش دهید.  . این داستانها به صورت دقیق طراحی شده اند و به کودک آموزش می دهد که با کمک گوش کردن چه عکس العملی از خود نشان دهد . این داستان ها اغلب از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند :

  • اطلاعاتی در مورد افراد ، مکان و اجزا داستان
  • افکار و احساسات شخصیت های داستان
  • پاسخ ها و عکس العمل ها مناسب

با این حال، هیچ تحقیقی وجود ندارد که اثبات کند که از بین بردن گلوتن یا کازئین (پروتئین در محصولات گندم و شیر) از رژیم غذایی آنها یک درمان مفید برای ASD است و محدود کردن غذاها مانند لبنیات می تواند از پیشرفت مناسب استخوان جلوگیری کند.

کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم تمایل دارند استخوانهای نازکتری نسبت به کودکان بدون آن داشته باشند، بنابراین غذاهای تشکیل دهنده استخوان مهم هستند. شما ممکن است بخواهید با یک متخصص تغذیه یا متخصص تغذیه ثبت نام کنید تا برنامه غذایی سالم داشته باشید که این امر بسیار ضروری است .

درمان اوتیسم
درمان اوتیسم

درمان به روش ای بی ای  ABA 

بسیاری از روش های درمان اوتیسم در کودکان بر این اصول تهیه شده اند . مهمترین اصل در این روش ، تشویق رفتار های درست و مناسب در کودک و در راستای آن بالا رفتن احتمال تکرار آن و عدم توجه به رفتار های نادرست و کاهش احتمال تکرار توسط کودک . روش درمان شامل ۳ بخش :

  • دستور دادن به کودک
  • عمل از طرف کودک
  • عکس العمل از طرف درمان گر

این روش علاوه بر تصحیح رفتار کودک ، مهارت های جدیدی از خوابیدن ، لباس پوشیدن تا برخورد های صحیح اجتماعی را به کودک آموزش می دهد . در این روش کودک سی الی چهل ساعت به صورت انفرادی  با درمانگر متخصص و مشاور کار می کند .

البته بعضی از متخصصین به علت احتمال وارد شدن آسیب به  احساسات کودک و تاثیر ناخوشایند وارده به جهت زیاد بودن مدت زمان آن و دوری از خانواده با این روش مخالفت می کنند ولی نتایج مثبتی را در درمان این بیماری مشاهده شده است .

جهت استفاده از خدمات درمانی اوتیسم  و رزرو نوبت با متخصصان می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 – 09212773724

مطالب پیشنهادی 

انواع تست های شخصیت را می شناسید؟

تغذیه در بارداری | رازهایی درباره تغذیه هفته به هفته در…

تست هوش دادین تا حالا ؟ 🙂 نمره هوشتون چنده ؟ | مرکز تست هوش

بهترین مرکز استعداد یابی کودکان در تهران کجاست؟

نمره هوش شما چنده؟

خواب کودک | 6 راه فوق العاده بهبود خواب کودک شما | بهترین…

بازی درمانی چیست؟ | تکنیک های بازی درمانی | مراکز بازی…

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.