خلاقیت کودکان | کلاس خلاقیت کودکان چیست | خلاقیت در نقاشی کودکان | خلاقیت کودکان | خلاقیت در موسیقی | خلاقیت در کاردستی|

خلاقیت کودکان
۲۹۶

خلاقیت کودکان:

خلاقیت کودکان

خلاقیت کودکان

 

اهمیت هنر و خلاقیت در رشد کودک

هنر به اندازه نور خورشید طبیعی است و به اندازه تغذیه بسیار حیاتی است

کودکان با کمال تعجب  کنجکاو هستند. درست از زمانی که آنها شروع به راه رفتن  می کنند ، آنها روی کاوش و دیدن نحوه کار همه چیز دراطراف خود  کار می کنند. آنها مشاهده و تقلید می کنند و می بینند که چگونه می توانند خود و محیط خود را کنترل کنند. این خلاقیت بدون محدودیت به کودکان کمک می کند تا اتصالات را در مغز خود تشکیل دهند و به آنها در یادگیری کمک می کند.

هنر یک فعالیت طبیعی برای حمایت از این بازی برای کودکان است. هنر و خلاقیت به هر جنبه ای از رشد کودک کمک می کند. آزادی بازی با مواد مختلف امکان اکتشاف و آزمایش بیشتر را فراهم می آورد. هنر برای کودکان بسیار جالب است و همچنین به طرز شگفت انگیزی آموزشی است.

مهارت های حرکتی

هنگامی که کودک در یک فعالیت هنری ، اعم از نقاشی یا نوشتن ، شرکت می کند ، جنبه نگه داشتن مداد برای رشد مهارت های حرکتی خوب آنها ضروری است. هرچه کودک بزرگتر می شود ، پیچیدگی کار افزایش می یابد.

زبان

هنگامی که کودک شروع به خلاقیت  در هنر می کند ، آنها همچنین شروع به کشف کلمات جدید می کنند. آنها شروع به یادگیری رنگ ها و شکل ها و اقدامات مختلفی می کنند که همراه با ساختن یک اثر هنری و همچنین یادگیری توصیف آنچه می بینند و احساس می کنند هستند.

حل مسئله و مهارت های تفکر انتقادی

وقتی صحبت از هنر و خلاقیت  است ، برای کودکان سرگرم کننده است که تصمیم بگیرند چه کاری انجام دهند و چگونه این کار را انجام بدهند  این احساس اعتماد به نفس و موفقیت را به وجود می آورد. رسم ، قالب ، مجسمه سازی فعالیت هایی است که به پیشرفت مهارت های  کودک شما کمک می کند. آنها به کودکان یاد می دهند که کارهای خود را مشاهده کنند ، تفسیر کنند ، انتقاد کنند و در مورد چگونگی تغییر یا بهبود آن ، تجزیه و تحلیل و حل مسئله تصمیم گیری کنند.

خلاقیت در کودکان
خلاقیت در کودکان

خلاقیت ، بهزیستی اجتماعی و عاطفی

با اختصاص دادن فرزند خود به هنر غیرساخته ، به آنها فرصت می دهید تا خلاقیت خود را کشف و توسعه دهند. خلاقیت بهترین روش برای بیان فرزندتان بدون قضاوت است. خلاقیت با فراهم کردن فرصتهایی برای امتحان کردن ایده های جدید و روش های جدید تفکر ، رشد ذهنی را در کودکان پرورش می دهد. هنر راهی عالی برای کودکان استرس زا است.

به آنها فرصتی می دهد تا احساسات خود را با استفاده ازموارد مختلف بیان کنند. این می تواند یک فعالیت شگفت انگیزبرای یک کودک یا یک فرصت اجتماعی سرگرم کننده باشد که فرزندان بیشتری را درگیر می کند. وقتی کودکان با هم روی یک قطعه هنری کار می کنند ، یاد می گیرند که به اشتراک بگذارند ، با یکدیگر در تعامل باشند ، تکنیک های مختلفی یاد می گیرند و از همه مهمتر تفریح ​​می کنند.

خلاقیت در کودکان
خلاقیت در کودکان

کودکان خلاق

1. به فرزندان خلاق بها داده شود  توسط شما (والدین و معلمان و مربیان و حتی مشاوران)

2.  کودک خلاق نه تنها کاملاً متفاوت فکر می کنند بلکه کاملاً متفاوت نیز احساس می کنند و عمل می کنند. خلاقیت روشی متفاوت برای هستی است و جرقه های خلاقیت موجود در کودک ممکن است منجر به چیزی ارزشمند برای جامعه شود. با این حال ، ما می توانیم چنین نتیجه هایی را از به اصطلاح خلاقیت انتظار داشته باشیم ، تنها در شرایطی که فرصت های مناسبی برای تغذیه استعدادهای خلاقانه آنها فراهم شود.

3. معنای خلاق بودن به معنای واقعی کلمه ای خود ، توانایی یا ظرفیت کودک را در ایجاد یا تولید چیزی می داند. به این ترتیب ، ممکن است گفته شود که هر یک از ما چیزهای دیگری در زندگی خود هستیم. .

4. “فرایند خلاقیت عبارت است از فرآیندی که با آن چیز جدیدی تولید می شود – و ایده یا شیء از جمله شکل جدید یا ترتیب عناصر قدیمی. باید به حل برخی از مشکلات کمک کند.

5. “خلاقیت توانایی دیدن چیزها به روشی جدید ، دیدن مشکلاتی است که ممکن است هیچ کس دیگری وجود نداشته باشد ، و سپس با ارائه راه حل جدید ، منحصر به فرد و مؤثر برای حل این مشکلات ، تست های هوشمند هوش استاندارد تفکر همگرایی را اندازه می گیرند.” توانایی پاسخ دادن به یک جواب درست اما خلاقیت مستلزم تفکر واگرا است – توانایی یافتن پاسخهای جدید و غیرمعمول.

6. ماهیت و ویژگی های خلاقیت یک اصطلاح کلی کاملاً گسترده است.  خلاقیت جهانی است.  از محیط شخص است. هرگونه بیان خلاق ، منبع شادی و رضایت خالق است. یعنی کودکان اگر از خلاقیت خود راضیت داشته باشن و خوشحال باشند.

7.  خلاقیت با وابستگی به چیزی شروع می شود ، پردازش می شود و به پایان می رسد. خلاقیت همیشه هدفمند بوده و منجر به تناسب می شود. مسیر خلاقیت شامل ، جسارت و پشتکار است.  خلاقیت با هوش متفاوت است.

خلاقیت کودکان
خلاقیت کودکان

 

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در همه زمینه ها
و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

6 راه برای تقویت خلاقیت در کودکان خود

1.موضوعاتی را که برای بیان خلاقانه نیاز دارند و زمان بیان آن را به آنها بدهید .

منبع اصلی در اینجا زمان است. کودکان و نوجوانان به بازیهای تخیلی ، کودکانه ، نیاز به زمان زیادی دارند.

2.حجم بالایی از ایده های مختلف را از کودکان خود بخواهید

اما در برابر اصرار برای ارزیابی ایده هایی که فرزندانتان به وجود می آورند ، مقاومت کنید. به عنوان مثال ، در هنگام صرف ناهار ، برای آخر هفته می توانید فعالیت های مغزی را انجام دهید و بچه ها را ترغیب کنید تا به کارهایی بپردازند که قبلاً انجام نداده اند.  تصمیم بگیرید کدام ایده ها بهترین هستند. تمرکز فعالیت های خلاق باید روی فرآیند باشد: تولید ایده های جدید

3.نوآوری و خلاقیت را جشن بگیرید.

در مورد هنرمندان ، فوتبالیستها  و دانشمندان مورد علاقه خود همه چیز را به بچه های خود بگویید. اشتیاق خود را برای معماری یا عکاسی،تفریحات هیجانی خود را به اشتراک بگذارید. تا بچه های شما رشد پیدا کنند تا تغییر مهیج ایجاد کنند ، نه بیش از حد احساس دلهره آور یا ترساندن که ممکن باعث آسیب کودکان خود میشود.

4.به بچه های خود  اجازه آزادی و استقلال  دهید

تا ایده های خود را کشف کرده و آنچه را می خواهند انجام دهند. خیلی رئیس نباشید.

5.کودکان را تشویق کنید که بخاطر لذت بخوانند و در هنرها شرکت کنند.

به منظور ایجاد فضای فعالیت های خلاقانه مانند تمرین مجدد یک نمایش ، یادگیری نقاشی ، خواندن هر کتابی که توسط یک نویسنده محبوب مورد علاقه شماست.

6.به کودکان فرصت دهید تا “تفکر واگرا” ابراز کنند.

بگذارید آنها با شما مخالف باشند. آنها را ترغیب کنید تا بیش از یک مسیر برای یک راه حل و بیش از یک راه حل برای یک مشکل پیدا کنند. هنگامی که آنها یک مشکل را با موفقیت حل کردند ، از آنها بخواهید که دوباره آن را حل کنند اما راهی جدید برای انجام آن (همان راه حل ، مسیر متفاوت) پیدا کنید. سپس از آنها بخواهید که برای همین مشکل راه حل های بیشتری ارائه دهند.

7.به کودکان برای خلاقیت پاداش ندهید.

باعث کاهش کیفیت پاسخ های آنها و انعطاف پذیری فکر آنها می شوند.

لطفا بخوانید: مشاور کودک |
خلاقیت کودکان
خلاقیت کودکان

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در همه زمینه ها
و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

مطالب پیشنهادی:

مرکز روانشناسی خوب در تهران |

قانون جذب چیست؟ | مشاوه روانشناسی |

استعداد یابی کودکان | بهترین مرکز استعداد یابی کودک | تست هوش و استعداد

بازی درمانی کودکان ؛ تاثیر بازی در درمان کودکان

مرکز مشاوره روانشناسی |

https://greatergood.berkeley.edu/article/item/7_ways_to_foster_creativity_in_your_kids

https://round.glass/blossom/the-importance-of-art-and-creativity-in-a-childs-development/

https://www.slideshare.net/PriyankaChaurasia3/creative-children

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.