ترس از مدرسه | مدرسه هراسی | درمان استرس کودکان در مدرسه | ترس و اضطراب در کودکان ابتدایی |

ترس از مدرسه
۵۸۰

 ترس از مدرسه

ترس از مدرسه
ترس از مدرسه

در کودکانی رخ می دهد که تمایل دارند به مدرسه نروند ، زیرا ترک پدر و مادر و امنیت خانه برای آنها دشوار است. این یک هراس خاص محسوب می شود. یک رویداد استرس زا در مدرسه ممکن است به ترس کودک از مدرسه کمک کرده باشد و شامل انجام کارهای خانه و سایر فعالیت های مدرسه ای است که کودک را تحت الشعاع قرار می دهد ، برخورد با قلدرها در کلاس یا داشتن معلم بد از این عوامل است.

این ترس همچنین ممکن است با ترس از یادگیری همراه باشد ، به خصوص هنگامی که مدرسه آنها را مجبور به یادگیری بیشتر از آنچه کودک می تواند انجام دهد می کند منجر به مورد تمسخر قرار گرفتن او می شود. برخی دیگر نیز ممکن است هنگام تحصیل بخواهند ترک تحصیل کنند.

بارزترین علامت این هراس هنگامی است که کودک کاملاً از حضور در مدرسه امتناع ورزد. کودک شما ممکن است وقتی وقت مدرسه رفتن است بهانه‌هایی مانند بیماری یا درد را شروع کند. برخی علائم دیگر ممکن است با علائم اضطرابی مانند لرزش بروز پیدا کنند. برخی حتی ممکن است اختلالات خواب داشته باشند و ممکن است درباره مدرسه رویاهای بد داشته باشند. از طرف دیگر ، ممکن است وقتی زمان مدرسه است ، تنفرهای خفیفی داشته باشد.

درمان شامل پشتیبانی آموزشی ، درمان شناختی رفتاری و روان درمانی شدید است و باید کودک ، والدین ، معلمان و حتی خود مدرسه را درگیر کند. در بعضی موارد ممکن است از داروهای ضد افسردگی استفاده شود.

عوامل ترس از مدرسه

چندین عامل ممکن است کودک را  شدیدا از مدرسه بترساند. راه حل های پوینت اظهار داشت که این می تواند دلیل عدم تمایل آنها برای ا از مدرسه باشد:

1. شرایط استرس زا در خانواده

اگر کودک حوادث استرس زا را تجربه کند ، از جمله اینکه والدین اخیراً در طلاق ، درگیری در درون خانواده ، داشتن یک خانواده نزدیک خانواده درگذشت یا مجبور به جابجایی هستند ، این امر می تواند باعث شود تمایل به زندگی خود در خانه داشته باشد.

2. قربانی آزار و اذیت در مدرسه

اگر آنها به طور مداوم مورد آزار و اذیت ، اذیت و آزار و اذیت توسط همکلاسی های خود باشند ، این ممکن است دلیل عدم اجتناب از حضور در کلاسهایشان باشد.

3. نمرات

تحصیل در مدرسه می تواند باعث شود فرد نسبت به نمرات خود بیش از حد آگاهی یابد.

دانشجویی که به طور مداوم نمرات پایین را دارد ممکن است از ترس بیشتر شکست بخورد ، در حالی که دانشجویی که از نظر دانشگاهی ممتاز است ، ممکن است نگران باشد که نمرات آنها پایین بیاید.

ترس از مدرسه
ترس از مدرسه

علائم

والدین می توانند تشخیص دهند که فرزندشان در صورت بروز علائم زیر ترس از مدرسه دارد:

1. وقتی در یک ساختمان مدرسه یا در جوار آن قرار دارید بسیار مضطرب هستند

2. احساس اضطراب در هنگام فکر کردن به مدرسه

3. عدم توانایی در کنترل احساسات شدید آنها

4- هنگام نگاه به موارد مرتبط با مدرسه احساس اضطراب می کند.

5- تنش عضلانی ، لرزش و عرق هنگام مواجهه با مسائل مربوط به مدرسه

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه های گوناگون و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

درمان

کودک مبتلا به انجام هر یک از روشهای درمانی زیر توصیه می شود:

1. درمان در معرض نور

هنگامی که بیمار در معرض این نوع روش درمانی قرار دارد ، درمانگر با قرار دادن تدریجی کودک در معرض محرک های ناخوشایند، حساسیت را به آن ها کمتر می کند. این ممکن است شامل نشان دادن وسایل مدرسه یا عکس ساختمانهای مدرسه باشد. نتیجه فرض شده این است که از روی قرار گرفتن در معرض عادت و فزاینده ،حساسیت بیمار نسبت به آن کمتر می شود.

2. بحث درمانی

تحت این درمان ، پزشک معالج راهبردهای مقابله ای و مؤثر مقابله با کودک را نشان می دهد که به کاهش یا از بین بردن اضطراب ناشی از افکار مربوط به مدرسه و حضور در کلاسها کمک می کند. همچنین می توان به خطاهای الگوهای تفکر آنها اشاره کرد که می تواند به آنها در تغییر روش تفکر کمک کند.

3. درمان شناختی رفتاری (CBT)

هدف از این درمان ، تغییر الگوهای تفکر منفی آنها به الگوهای مثبت است.

4- پشتیبانی / گروه درمانی

تحت این روش درمانی ، آنها ممکن است در کنار سایر بیمارانی که فوبیای مشابه دارند ، تحت درمان قرار گیرند.

همانطور که کودک شما رشد می کند و به سن مدرسه نزدیک می شود ، از ترس از رفتن به مدرسه آگاه باشید.
اجتناب از مدرسه ، امتناع از مدرسه و هراس در مدرسه اصطلاحات متداولتری هستند که بطور متقابل برای توصیف رفتارهایی که در بین 1-5٪ از کودکان در سن مدرسه رخ می دهد مورد استفاده قرار می گیرند. دانشجویان دانشکده همچنین هنگام شروع سال اول ، بازگشت به دانشگاه ، این احساس را ممکن است تجربه کنند. صرف نظر از سن ، گذار به مدرسه یا دانشکده نمادی از دستیابی به نقاط عطف خاص در رشد عاطفی است. ترس ، نگرانی و اضطراب احساساتی عادی است که خانواده ها و دانش آموزان در این دوره انتقالی تجربه می کنند. توانایی کار با این احساسات به ایجاد انعطاف پذیری طولانی مدت کمک می کند و مهارت های مقابله را تقویت می کند. تاب آوری عاطفی یک عامل محافظت کننده مهم برای “سفت تر کردن” چارچوب ذهنی ما برای جلوگیری از تأثیرات استرس های داخلی و خارجی است.

ترس از مدرسه
ترس از مدرسه

علائم در هر رده سنی

سنین 5 – 11:

چسبندگی به والدین
بداخلاقی
اشک آور
از جدا شدن از والدین در خانه ، اتومبیل یا مدرسه خودداری می کند
گریه بیش از حد
شکایات جسمی مبهم مانند گلودرد ، سردرد ، درد معده

سنین 11 – 18:

سرپیچی
گریختن
اختلال خواب
مخالف
خشم
افسردگی

این رفتارها توصیفی است و از نظر ماهیت فراگیر نیست. کودکان و بزرگسالان جوان از نظر جسمی و عاطفی به سرعت در حال تغییر هستند. بسیاری اوقات رفتارهایی که در بالا ذکر شد از گروه سنی به گروه دیگر عبور می کند.

ترس از مدرسه
ترس از مدرسه

راه هایی که می توانند کمک کننده باشند

  • از اضطراب ، نگرانی یا ترس خود شناخت و آگاهی داشته باشید. دانش آموزان اغلب از لحن احساسی مراقب خود الگو می گیرند. استرس خانواده (مانند درگیری زناشویی ، مسائل مالی ، بیماری جسمی / عاطفی ، حرکت و غیره) می تواند سهواً بدون توجه به سن به دانش آموز منتقل شود.
  • قبل از شروع آشنایی و عادی سازی محیط ها و مربیان ، یک تور مدرسه / کالج ترتیب دهید. این کار استرس و اضطراب پیش بینی شده برای شما و دانش آموزتان را کمتر خواهد کرد.
  • انتقال فیزیکی واقعی به مدرسه می تواند چالش برانگیزترین و دشوارترین باشد. انتقال باید سریع و با پشتیبانی باشد اما لطفاً همراه او نمانید. ممکن است فرزندتان گریه کند اما در نهایت گریه فروکش می کند. احساس گناه خود را مدیریت کنید.
  • با والدین دیگر صحبت کنید تا از تجربیات آنها بیاموزید. متوجه شوید که تنها نیستید.
  • دانش آموز خود را ترغیب کنید تا در مورد ترس ، نگرانی و اضطراب خود صحبت کند. فعالانه گوش کنید – صحبت کردن روشی برای کمک به ایجاد انعطاف پذیری و تقویت پیوند دانش آموز / والدین است.
  • از منابع مدرسه (مشاوران) برای یادگیری چگونگی بهتر رسیدگی به اوضاع درخواست کمک کنید.
  • به دانش آموز یک شیء معنادار کوچک بدهید (مانند عکس حیوان خانگی مورد علاقه خود) که می تواند به عنوان یک “پتو امنیتی” با خود به مدرسه ببرد.
  • همیشه روی نقاط قوت دانش آموز خود تمرکز کنید. کودکان غالباً دردهای رو به رشد جسمی دارند که بخشی طبیعی و سالم در پیشرفت انسان است. دردهای عاطفی به طور مشابه رخ می دهد. آنها با آموزش ، آگاهی و پشتیبانی به این دردها غلبه می کنند.

 

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه های گوناگون و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

مطالب پیشنهادی:

سقط جنین | آمپول سقط جنین | سقط جنین تا چند ماهگی امکان داره؟

از شیر گرفتن کودک ؛ بهترین زمان و راهکار مناسب

دیر حرف زدن کودک | درمان دیر حرف زدن کودک

خلاقیت کودکان | کلاس خلاقیت کودکان چیست | خلاقیت در نقاشی کودکان | خلاقیت کودکان | خلاقیت در موسیقی | خلاقیت در کاردستی|

http://eqwnews.com/news/view/19600

/http://www.phobiasource.com/scolionophobia-fear-of-school/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.