بازی کودک و 18 ایده جذاب برای بازی با کودکان | بهترین مرکز بازی درمانی در تهران

بازی کودک نقش مهی در رشد جسمی و روانی او ایفا می کند.

بازی کودک
۳۶۱

بازی کودک

بازی کودک و 18 ایده جذاب برای بازی با کودک

همانند بسیاری از چیزهایی که با مادری جدید اتفاق می افتد، من باید توجه به نشانه های کودکم، راه خودم را پیدا کنم و توسط آن چه که برای انجام آن آماده ام هدایت کنم. بدیهی است که بچه ها کاملا با هم متفاوت هستند و از مراحل مختلف لذت می برند. علم روانشناسی امروزه بیان می کند که حتی یک آواز کوچک از جانب شما برای کودکتان جذاب خواهد بود و این یک راه عالی برای تقویت پیوند والدین و کودک است!

پیشنهاد می کنیم مقاله بازی درمانی کودک را مطالعه بفرمایید!

1 تا 3 ماهگی

1.گفت و گو با کودک و آواز خواندن برای او 

شما خیلی زود پاسخی را دریافت نمی کنید، اما صحبت کردن با کودکتان اولین گام در درک آن ها و درک زبان خودشان است. پروفسور آن فرندال ، روانشناس رشد در دانشگاه استنفورد، می گوید که گفتگو با نوزادان به آن ها کمک می کند تا قوانین و ریتم های زبان را در سنین اولیه درک کنند. صداهای کودکانه که والدین آن ها را تقلید می کنند در رشد کودک تاثیر به سزایی خواهد داشت و همچنین باعث تقویت ارتباط و جلب توجه کودک می شود. ( کلینیک روانشناسی در تهران )

2. بازی رنگ ها 

این سن کامل برای معرفی یکی از این هاست. رنگ های روشن باعث تحریک بسیار خوبی برای کودک شما می شوند که ممکن است در حال حاضر قادر به کشیدن انگشت خود در جهت یکی از رنگ ها باشند. سعی کنید چیزهای تازه را با تغییر دادن اسباب بازی های رنگی به او نشان دهید.

3. ورزش و نرمش با کودک

همچنین با کودک ورزش کنید! نگران نباشید. چند حرکت آرام می تواند برای تقویت عضلات کودک مفید و همچنین بسیار سرگرم کننده باشد! زمان خویشاوندی برای نوزادان برای تقویت عضلات در بازوها، عقب، هسته و بازوها بسیار مهم است و به آنها کمک می کند تا به سمت چرخاندن و در نهایت نشستن حرکت کنند!

بازی کودک
بازی کودک

 

4. زمان چراغ قوه

در این سن، بینایی کودک شما به سرعت در حال بهبود است. این بدان معنی است که آنها واقعا می توانند از تمایز بین تاریکی و نور برخوردار باشند. هنگامی که شب می شود، پرده ها را ببندید و یک چراغ قوه را به او نشان دهید! درخشش چراغ قوه در اطراف اتاق، خیره شدن در اشیاء مختلف به بینایی او کمک می کند. فراموش نکنید که در مورد هر شیئی که به آن خیره می شود نور بتابید.  با کودک صحبت کنید صحبت کردن و آواز خواندن را هرگز فراموش نکنید.

3 تا 4 ماهگی 

5. پرواز مانند یک هواپیما!

با نشستن روی زمین با خم شدن زانوی خود شروع کنید و کودک را بغل کنید.سپس دست های کودک را نگه دارید و به پشت به عقب بچرخانید، زانو های خود را خم کنید، به طوری که گویی کودک شما بر روی پای خود پرواز می کند! تمرین را همانند تصویر زیر انجام دهید.

بازی کودک
بازی کودک
6. حباب سازی با کودک 

همانطور که هماهنگی دست و چشم نوزاد شما رشد می کند، می توانند با دقت بالا، چیزها را به هم متصل کنند. حباب سازی در کنار نوزادتان یک بازی عالی است. بنابراین آن ها می توانند سعی برای رسیدن به آن ها و یا حتی فقط  از تماشای آنها که  در هوا پرواز می کنند لذت ببرند. این یکی از فعالیت های عالی در حمام نیز است!

4 تا 5 ماهگی

7.   در این سن چه اتفاقی می افتد ؟

این جایی است که شخص کوچک شما واقعا ممکن است شروع به پیش بینی و شناختن آنچه که در آینده اتفاق خواهد افتاد را آغاز کند. آهنگ ها یک راه عالی برای ساختن این واقعیت هستند. سعی کنید در حالی که او را بالا و پایین می برید برایش آواز بخوانید.

8. عکس خانوادگی

همانطور که علاقه کودک به اجتماع بیشتر می شود و خانواده های مختلف خانواده را تشخیص می دهد، ایده عالی این است که آلبوم عکس ها را به او نشان دهید.  یک پوشه آماده با لغزش را انتخاب کنید، صفحات پلاستیکی که عکس های شما را از لکه ها محافظت می کنند و عکس های اعضای خانواده را بزرگتر از معمول نشان می دهد. کودکان عاشق فریاد زدن و صحبت کردن در مورد هر یک از اعضای خانواده هستند. ( مرکز مشاوره کودک )

5 تا 6 ماهگی 

9. بازی با گلدان و ظرف های مختلف 

این خیلی ساده است! فقط چند گلدان و تابه  و چند قاشق برای ضربه زدن. کودک دوست خواهد داشت به همه صداهای ایجاد شده گوش دهد و همچنین ای نکار برای استفاده از کمی انرژی اضافی عالی است!

10.کثیف بازی

این بازی برای بسیاری از سنین سرگرم کننده است، اما 6 ماه زمانی است که کودک ما واقعا شروع به لذت بردن از بافت بازی های مختلف بازی کثیف می کند. مورد خاص او در یک ظرف پلاستیکی در میان اسپاگتی تازه پخته شده (و سرد شده!) نشسته است.  البته، شما باید اطمینان حاصل کنید که هر گونه مواد تشکیل دهنده ای که در بازی کثیف استفاده می کنید در مواردی که کودک تصمیمی برای امتحان طعم و مزه ای از آنها داشته باشد، ایمن باشد! شما همچنین باید با چیزهایی مانند شن و ماسه ای که می تواند چشم خود را تحریک کند، مراقب باشید. دستور العمل های عالی برای بازی کثیف امن، بازی خمیر و رنگ است. (روانشناس خوب در تهران)

بازی کودک
بازی کودک
6 تا 7 ماهگی
11. عبور توپ

این نه تنها برای رشد فیزیکی و هماهنگی دست و چشم بسیار عالی است، بلکه برای آموزش زبان نیز عالی است: ” به طور مثال زبانی که توپ را پرتاب می کند مادر به او می گوید آفرین حالا نوبت توئه!!

12.سبد گنج

در این مورد، “گنج” ما شامل یک قاشق پلاستیکی، اردک لاستیکی، یک غلاف پلاستیکی بزرگ پلاستیکی، یک بسته خالی از دستمال مرطوب بچه، دو جوراب و یک کنترل از راه دور تلویزیون قدیمی (باتری ها برداشته شده!) است.این کار برای کودک شگفت انگیز است. که با وسایل مختلف بازی کند و آن ها در سبد قرار دهد. خلاقیت مادر بسیار راه گشاست. (روانپزشک کودک)

7-8 ماهگی

13.خواندن

در واقع، این یکی از مهمتر از قبل است. مهم ترین چیز این است که کودک شما از قصه خواند لذت ببرد. با این حال، دلایل زیادی وجود دارد که چرا قصه خواندن از ابتدا واقعا به فرزند شما کمک خواهد کرد. او قطعا کتاب های آشنا را به یاد می آورد و  می داند کداک کتاب مورد علاقه اش بود.

همچنین پیشنهاد می کنیم رازهای شگفت انگیز قصه گویی برای کودکان را مطالعه کنید!
بازی کودک
بازی کودک
14.دوره های مواجهه و راه رفتن کودک

اگر کودک شما شروع به خزیدن (و به یاد داشته باشید، همه بچه ها ابتدا راه نمی روند، بلکه ترجیح می دهند روی شکم و دست هایشان بخزند)کرده، باید بدانید این دوره یک دوره ساده و ایده آلی برای بازی است. چند  بالشتک مبل را بر روی کف زمین قرار دهید و اجازه دهید کودک از روی آن ها عبور کند. ( روانشناس کودک)

8-9 ماهگی

15. بازی نرم

گاهی اوقات حرکت نوزادان می تواند موجب کابوس شود، اما اگر شما می توانید یک مکان مناسب پیدا کنید و برای او وسایل نرمی مانند پتو انتخاب کنید تا او مدام روی او حرکت کند. و در صورت زمین خوردن آسبی نبیند. ماندن در کنار او و آواز خواندن را فراموش نکنید. حضور شما باعث ایجاد دلبستگی در او می شود.

9 – 10 ماهگی

16.تونل سرگرم کننده!

ما از یک تونل کودک قابل ارتقا استفاده می کنیم، اما یک جعبه مقوایی طولانی هم درست کار می کند. برای کودک، چیزهایی را به سقف داخل تونل خود اضافه کنید تا وقتی که آنها از طریق خزیدن در آن حرکت می کنند آن ها را کشف شوند. جوراب های رنگی بسیار خوب هستند! همچنین پتویی را بر روی کف تونل پهن کنید و یک آینه (ایمن نوزاد) روی دیوار داخلی آن بگذارید. دیدن تصویر خودش می تواند لذت زیادی را ایجاد کند. (مرکز مشاوره شمال تهران )

10 تا 11 ماهگی

17.سازندگان کوچک!

این زمانی است که متوجه شدم که کودک کاملا درباره اسباب بازی هایش می داند و باید با آنها به بازی بپردازد! او آنها را در اطراف اتاق قرار می دهد و آنها را به ویژه روی مبل، یا میز قهوه یا کفش مادرش قرار می دهد ؟! انتخاب کننده های شکل ( مانند این یکی ) نیز برای این سن مناسب است.

بازی کودک
بازی کودک

11 – 12 ماهگی

18.پنهان کردن گنجینه

حالا که کودک به طور کامل  این ایده که چیزها حتی زمانی که در دسترس و جلوی چشم نیستند هنوز هم وجود دارند را درک می کند این بازی عالی است.  ما اسباب بازی های پلاستیکی رنگی را به او نشان می دهیم ( مثل اسباب بازی های حمام ) سپس آن ها را پنهان می کنیم تا او آن ها را پیدا کند.

پس این می تواند راهنمای من برای بازی کودک در هر سن باشد .بدیهی است که تعداد زیادی از ایده های دیگر وجود دارد فقط به یاد داشته باشید که هر کودک با سرعت خود می آموزد و ممکن است چیزهایی را به نحوی متفاوت با کودکان دیگر تجربه کند. متخصصان ما در مرکز مشاوره کودک و مادر در این راه به شما کمک می کنند. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید(02122636858).

 

نویسنده: سحر احسانی، روانشناس

منبع


مطالب پیشنهادی 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.