اوتیسم چیست ؟ ؛ انواع ، دلایل اصلی و درمان اوتیسم

اوتیسم یک نوع ناتوانی است که در دراز مدت رشد می‌کند و بر چگونگی شناخت جهان و نحوه ارتباط با دیگران تاثیر می‌گذارد.

۹۲۱

اوتیسم چیست

اوتیسم چیست؟

اوتیسم یک نوع ناتوانی است که در دراز مدت رشد می‌کند و بر چگونگی شناخت جهان و نحوه ارتباط با دیگران تاثیر می‌گذارد. افرادی که به اوتیسم مبتلا می شوند ، از نظر بینایی و شنوایی با دیگران متفاوت هستند. اوتیسم یک بیماری نیست و نمی تواند درمان شود.
اغلب مردم احساس می کنند اوتیسم یکی از جنبه های مهم هویتی آنها است.
اوتیسم یک وضعیت طیف است و همه افراد مبتلا به اوتیسم و مشکلات خاصی پیدا می کنند و هر یک به گونه‌ای تحت تاثیر قرار می گیرند .
بعضی از این افراد دارای معلولیت های یادگیری ، مسائل مرتبط به سلامت روحی و روانی و یا شرایط دیگر هستند . این به این معناست که افراد مبتلا به اوتیسم نیاز به حمایت های مختلف دارند. همه ی افراد مبتلا به اوتیسم یاد می گیرند و توسعه می یابد به شرطی که درست حمایت شوند .

اوتیسم چیست
اوتیسم چیست

میزان شیوع اوتیسم چقدر است ؟

اوتیسم بیماری تقریباً رایجی است . در انگلستان حدود ۷۰۰ هزار نفر به این ناتوانی مبتلا هستند . یعنی بیش از یک نفر در هر صد نفر !
در همه ملیت ها و زمینه های فرهنگی مذهبی و اجتماعی می توانند اوتیسم باشند. اما اوتیسم در مردان بیشتر از زنان تاثیر گذار است.

افراد مبتلا به اوتیسم جهان را چگونه می بینند؟

مبتلایان به اوتیسم از اضطراب قابل توجهی برخوردارند . به طور خاص درک کردن و ارتباط برقرار کردن با سایر افراد ، حضور در کانون خانواده ، مدرسه، محیط کار و زندگی اجتماعی روزمره برای افراد مبتلا به اوتیسم می تواند بسیار سخت باشد .
افراد عادی به طور مستقیم می دانند که چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ، اما برای ارتباط برقرار کردن با این افراد باید تلاش کرد.
مبتلایان به اوتیسم ممکن است متعجب باشند از اینکه چرا متفاوت هستند و تفاوت های اجتماعی آنها موجب می شود فکر کنند که مردم آن‌ها را درک نمی‌کند. ( اوتیسم چیست )

تشخیص اوتیسم به چه صورت است ؟

تشخیص رسمی اوتیسم معمولا توسط یک تیم تشخیص چند رسانه ای انجام می شود که این تیم معمولا شامل یک درمانگر گفتار و زبان ، روانپزشک یا روانشناس و متخصص اطفال و کودکان می باشد.

اوتیسم چیست
اوتیسم چیست

مزایای یک تشخیص درست چیست ؟

ارزیابی و تشخیص به موقع و دقیق می تواند مفید باشد زیرا:
به افراد مبتلا به اوتیسم (و خانواده ها، همکاران، کارفرمایان، همکاران، معلمان و دوستان خود) کمک می کند تا بدانند چه مشکلات خاصی را تجربه می کنند و چه کاری می توانند در مورد آنها انجام دهند تا به آن ها کمک کنند.

اوتیسم چگونه تشخیص داده می شود ؟

نشانه های اوتیسم در افراد متفاوت است، و هرکدام نشانه های خاص خود را دارند اما برای تشخیص باید فرد به طور مداوم با ارتباطات اجتماعی و تعامل اجتماعی و الگوهای محدود و تکراری رفتارها، فعالیت ها و یا منافع از آن زمان مورد ارزیابی قرار گیرد.
معمولا در کودکی تشخیص داده می شود که فرد مبتلا به اوتیسم شده است. ( اوتیسم چیست )

مشکلات مداوم مبتلایان اوتیسم :

 • ارتباط اجتماعی
 • حالات چهره
 •  تن صدا
  ( افراد مبتلا به اوتیسم با تفسیر زبان های کلامی و غیر کلامی مانند حرکات و صدا مشکل دارند. بسیاری از آنها درک شناخت زبان بسیار بالایی دارند و فکر می کنند مردم همیشه دقیقا همان مطلب را می گویند و درک مطالب برای آنها دشوار است . )
  برخی از افراد ممکن است صحبت نکنند و یا صحبت های محدودی داشته باشند. آنها معمولا بیشتر از آنچه که افراد به آنها می گویند مسائل را درک می کنند، اما ممکن است با ابهام یا مفاهیم انتزاعی مبارزه کنند. برخی از افراد مبتلا به اوتیسم ترجیح میدهند از روش های دیگر برای ارتباط برقرار کردن مانند نمادهای بصری یا اشاره استفاده کنند.
  ممکن است بعضی از آنها دارای مهارت خوب در ارتباط برقرار کردن با زبان باشند ، اما ممکن است هنوز هم در که برخی از گفتگوها برایشان دشوار و سخت باشد.
  به طور مثال شاید نتوانند در مورد منافع خودشان صحبت کنند .
  شناخت یا درک احساسات و نیت‌های دیگران و بیان احساسات شخصی برای افراد مبتلا به اوتیسم بسیار دشوار است و آنها برای حرکت به جهان اجتماعی راه پر فراز و نشیبی را باید طی کنند.

ظاهر آنها غیر حساس و طبیعی است و ممکن است روابط دوستانه برای خود ایجاد کند اما اینکه چطور باید شروع کننده یک ارتباط باشند برایشان گنگ و مبهم است و اغلب دچار شک و تردید یا احساس سردرگمی میشوند .

اوتیسم چیست
اوتیسم چیست

 

محدودیت و تکرار شدن فعالیت های روزمره :

جهان برای این افراد یوتیسم کانر، اختلال پیشرفت فراگیر ، اوتیسم با عملکرد بالا و سندرم استفاده می شود.

ک مکان غیر قابل پیش بینی و گیج کننده به نظر می‌رسد آنها معمولا دوست دارندیک روال روزانه عادی داشته باشند تا اینکه بدانند هر روز اطرافشان چه اتفاقاتی می‌افتد. ترجیح می‌دهند غذا خوردن ،درس خواندن و کارکردنشان یکسان و بدون تعبیر باشد. برای فرد مبتلا به اوتیسم دشوار است که روش‌های مختلف را برای حل مشکلات یا کارهای روزمره به کار ببرد. او تغییری در مسیر زندگی خود نمی‌دهد و یک روش ثابت را دنبال می‌کند.

علاقه در افراد مبتلا به اوتیسم چگونه است

این افراد می‌توانند به هر چیزی علاقه مند شوند. حتی ممکن است علاقه مندی آنها غیر عادی باشد، از هنر، موسیقی ، قطار و کامپیوتر گرفته تا جمع آوری زباله و علاقه به بازیافت !!!
بسیاری از آنها هم علاقه خاصی به تحصیل و کار دارند چراکه فکر می کنند از دستیابی به این موارد موجب سلامتی و شادی آنها می‌شود.

حساسیت :

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است حساسیت بیشتر یا کمتر به انواع صداها، حس لامسه ، سلیقه ها، بو، نور، رنگ، درجه حرارت و درد داشته باشند.

به عنوان مثال، آنها ممکن است صداهای پس زمینه خاصی را بشنوند که دیگران آن را نادیده می گیرند و یا حواس پرت می شوند. ای

ن می تواند اضطراب و یا حتی درد فیزیکی ایجاد کند. حتی ممکن است توسط نور چراغ یا چرخش اشیا مجذوب شوند و خیره بمانند.

اوتیسم چیست
اوتیسم چیست

نام های مختلف برای اوتیسم :

در طی سالها، از برچسب های مختلف تشخیصی مانند:

اوتیسم، اختلال طیف اوتیسم ، وضعیت طیف اوتیسم و اوتیسم کلاسی استفاده می شود.

علت اوتیسم چیست؟

علت دقیق اوتیسم هنوز پیدا نشده و در حال بررسی است اما تحقیقات در این زمینه نشان می دهد که ترکیبی از عوامل ژنتیک و محیط زیست می باشد.

آیا برای اوتیسم درمان وجود دارد؟

هیچ گونه درمانی برای اوتیسم وجود ندارد. با این حال، طیف وسیعی از استراتژی ها و رویکردها، روش های فعال سازی یادگیری و توسعه برای مفید بودن افراد وجود دارد.

اوتیسم چیست
اوتیسم چیست

چگونه می‌توانیم به مبتلایان به اوتیسم کمک کنیم ؟

ما میتوانیم افراد مبتلا به اوتیسم و خانواده‌های آنها را با گسترش درک در مورد اوتیسم، معرفی کمپین ها برای حمایت از این افراد و جمع آوری هزینه های مالی کمک کنیم.

جهت استفاده از خدمات درمانی اوتیسم و رزرو نوبت با متخصصان می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 – 09212773724

مطالب پیشنهادی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.